Česko – mocnost v darování plazmy. EU to zatrhne. Tito zvedli ruku pro Brusel

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.09.2023 19:55 | Zprávy

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil se ve svém komentáři na sociální síti X zaměřil na krevní plazmu vs. ekonomii. Pozastavil se nad tím, že Evropská unie zakáže placení za dárcovství plazmy, i když ji musí dovážet ze zemí, kde to povolené je.

Česko – mocnost v darování plazmy. EU to zatrhne. Tito zvedli ruku pro Brusel
Foto: ČPZP
Popisek: krev, ilustrační foto

„Krevní plazmy je celosvětově značný nedostatek. Poptávka roste tempem 6–10 % ročně. Tři čtvrtiny lidí nemají přístup k vhodné léčbě plazmou, a to převážně mimo vyspělé země. 90 % celkových dodávek krevní plazmy pochází z USA, Německa, Rakouska, Maďarska a Česka. Co mají tyto země společného? Umožňují odměňování dárců,“ poznamenal Navrátil.

„UK dováží 100 % krevní plazmy, Kanada 84 %, Austrálie 52 %. Co mají společného? Systém, který spoléhá výhradně na dobrovolné bezpříspěvkové dárcovství krve. Zákaz příspěvků za dárcovství navyšuje celosvětovou cenu krevní plazmy a činí ji nedostupnou pro země s nízkými a středními příjmy. Navíc závislost na malém počtu zemí představuje vážnou hrozbu pro zdravotní bezpečnost. Zajímavé je, že ‚bezplatné‘ dárcovství je dvakrát až čtyřikrát dražší než dárcovství s odměnou. Důvodem jsou především náklady na reklamu. Ukazuje se, že celosvětovou rostoucí poptávku půjde těžko uspokojit bez odměn,“ podotýká Navrátil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

14:31 „Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

Volodymyr Zelenskyj má v Česku nabitý program. Doprovodil svou ženu Olenu na konferenci o zdravotnic…