Česko se nemůže připojit k žalobě okolo Mostecké uhelné, píše server

23. 12. 2011 21:23

Podle vysoce postaveného zdroje na federálním soudu ve švýcarské Bellinzoně se Česko nemůže připojit k žalobě kvůli Mostecké uhelné. Švýcaři to prý zamítli proto, že české úřady nedostatečně komunikovaly se švýcarskou prokuraturou.

Česko se nemůže připojit k žalobě okolo Mostecké uhelné, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve
reklama

Švýcarský soud prý zamítl žádost Česka o připojení k žalobě kvůli Mostecké uhelné (MUS). Uvádí to server Českápozice.cz s odvoláním na švýcarský deník Le Temps. Autor článku Valère Gogniat to má prý potvrzené od vysoce postaveného zdroje.

V odůvodnění, proč se Česko nemůže připojit, federální soud v Bellinzoně kritizuje, jak s nimi české úřady komunikovaly. Česká žádost prý byla zamítnuta v pondělí 19. prosince. Podle švýcarského novináře oznámí soud svůj verdikt oficiálně příští týden a Česko bude mít deset dní na odvolání.

SLEDUJEME kauzy: Mostecká uhelná

Není možné, aby se Česká republika stala žalobcem v případu MUS, píše se v rozhodnutí švýcarského soudu. Tato kauza se bude před švýcarským soudem projednávat nejdříve v dubnu, potvrdila mluvčí soudu v Bellinzoně Marcia Gregoriová.

Česká republika příliš dlouho nejevila zájem o přípojení k případu MUS. Informována byla už v roce 2006, a ne až letos v září, jak tvrdí některé české úřady, cituje rozhodnutí soudu deník Le Temps. České úřady zaujaly pasivní postoj, kterým daly jasně najevo svůj nezájem, píše švýcarský deník.

Kvůli případu je nyní zablokováno v přepočtu 12,2 miliardy korun na švýcarských účtech. Česko ale možná neuvidí ani korunu. Ministerstvo financí na dotazy ohledně uvedeného verdiktu švýcarského soudu ale během dne nereagovalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel

4:45 „Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel

ROZHOVOR Pracuje s problémovou mládeží, včetně romské. Ředitel dětského domova Leoš Moravec v rozhov…