Česko se podle Mejstříka dostatečně nevypořádalo s komunismem

14.11.2014 19:45

Současný stav české společnosti je podle někdejšího studentského vůdce a bývalého senátora Martina Mejstříka důsledkem především toho, že se Česko dostatečně nevypořádalo s komunistickým režimem a jeho protagonisty. Vinu mají také současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus, uvedl Mejstřík v rozhovoru s ČTK k 25 letům od pádu komunismu v listopadu 1989.

Česko se podle Mejstříka dostatečně nevypořádalo s komunismem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uniforma příslušníka SNB

„Doufám, že se dočkám soudu, který odsoudí Václava Klause a Miloše Zemana za to, jak naši vlast téměř 25 let řídili a do jakého stavu ji dovedli,“ uvedl. Jako příklad uvedl Klausovu kontroverzní amnestii na závěr jeho prezidentského období nebo „více než kladný vztah k Putinově fašistické Moskvě“. „Klaus a Zeman v Česku vybudovali mafiánský systém, v němž zločin prorůstá do politiky,“ uvedl Mejstřík, který před patnácti lety stál u zrodu iniciativy Děkujeme, odejděte! zaměřené proti opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD.

Navzdory pseudopravicovým a pseudolevicovým vládám

Mejstříkovi na polistopadovém vývoji také vadí „čárání tlustých čar za minulostí“. Podle něj bylo chybou, že protagonisté minulého režimu nebyli odsouzeni a že komunističtí kolaboranti nebyli vyloučeni z veřejného života tak, jako k tomu přistoupili Němci po druhé světové válce ve vztahu k nacistickým exponentům. Poukázal na to, že lidé, kteří bojovali proti nacismu a pak i komunismu, mají menší důchody než ti, kteří byli oporou komunistické diktatury.

Totální amorálnost popřevratových politických elit má podle Mejstříka společný jmenovatel - nevyrovnání se s komunistickou, zločinnou minulostí. Mejstřík si naopak na dění uplynulých 25 letech cení všeho, co lidé dokázali čestnou a poctivou prací: „Navzdory pseudopravicovým a pseudolevicovým vládám těch pánů, co jsem jmenoval“. „Naše země navzdory ekonomickým a politickým mafiím pomalu rozkvétá, a dostaneme-li od Pána Boha ještě dalších 20, 25 let času na klidný vývoj, budeme žít v zemi, na níž budeme být moci po právu hrdi,“ poznamenal.

Žádný ze svých kroků za dobu, kdy působil ve vrcholné politice, by Mejstřík nezměnil. „Odvedl jsem práci, za kterou se nestydím,“ řekl odpůrce totalitních ideologií. „Před rokem a v roce 1989 jsem dělal, co bylo v mých silách. Nelituji ničeho. A teď je řada na jiných,“ dodal.   

Mejstřík v listopadu 1989 patřil mezi vůdce studentské stávky. Senátorem byl v letech 2002 až 2008 za Prahu 1, kde byl také zastupitelem. Patřil mezi navrhovatele zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů, usiloval o důslednější odsouzení komunistické ideologie nebo také o zařazení Velkého pátku mezi státní svátky. Nyní je ředitelem rekreačního střediska na Třebíčsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…