Česko vrací kousek území Polsku. A může to prý mít dalekosáhlé důsledky

01.04.2015 16:17

Česko se s Polskem dohodlo na předání části území. Jde o 368 hektarů, které se vrátí našemu sousedovi. Jde o prostor, jehož spornost se datuje od padesátých let 20. století poté, co se v důsledku druhé světové války posunuly polské hranice na západ. Ruský akademik Alexej Feněnko varuje, že to může odstartovat řadu dalších sporů o území v Evropě. Podle serveru iDnes.cz ale vychází z nesprávných předpokladů.

Česko vrací kousek území Polsku. A může to prý mít dalekosáhlé důsledky
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

„Dosud se hranice měnily na Balkáně a území někdejšího SSSR. Ve střední Evropě byly hranice ze 40. let dosud zachovány,“ uvedl Feněnko v komentáři pro list Nězavisimaja Gazeta. „Nyní se situace mění. Rozhodnutí Prahy předat sporné území se může stát precedentem pro revizi hranic ustanovených po konci druhé světové války,“ pokračoval.

Háček je ovšem v tom, že si ruský akademik spletl dva historické momenty. Domnívá se totiž, že se česko-polský spor týká Těšínska, o něž se Československo a Polsko přely od roku 1918.  Sporné území je však jiné. Konkrétní pozemky, které se Polsku vrátí, budou podle Ministerstva vnitra odtajněny do poloviny tohoto roku.

Analytik Paul Goble v Magazínu Interpreter okomentoval Feněnkova slova v tom smyslu, že se Rusko snaží ukázat, jak se mění hranice i jinde, nejen na Ukrajině. Snaží se tedy odvést pozornost.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …