Česko vyšle na Golany a do Mali vojáky, schválila vláda

22. 4. 2015 15:58

Česká armáda by mohla na Golanské výšiny a do Mali vyslat až 30 vojáků. S misemi pod patronátem OSN dnes vyslovila souhlas vláda, nyní záměr poputuje do Sněmovny. Nasazení vojáků do konce roku 2016 vyjde ministerstvo obrany na 182 milionů korun, úřad bude část peněz požadovat po OSN. Na briefingu po zasedání vlády to řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Česko vyšle na Golany a do Mali vojáky, schválila vláda
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

V Mali již česká armáda nyní působí pod patronací mise Evropské unie. Podílí se na výcviku maliských vojáků, hlídá také velitelství mise v hlavním městě Bamaku na jihu státu. Tedy v místech, kde je bezpečnostní situace poměrně klidná.

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazoval rozsáhlejší zapojení českého vojska na Golanech

Nový mandát umožní vyslání až 25 specialistů. Působit budou na severu africké země, kde se odehrávají boje s islámskými radikály. V misi MINUSMA pod OSN budou spolupracovat s nizozemskými vojáky.

Dalších až pět důstojníků chce česká armáda vyslat na Golanské výšiny do mise OSN UNDOF. Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka by měli do Izraele zamířit tři vojáci. Působit budou ve velitelství mise. Pokud by OSN požadovala navýšení české účasti, odjet by podle mandátu mohli další dva vojáci.

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazoval rozsáhlejší zapojení českého vojska na Golanech. Viděl v tom možnost boje proti islámskému terorismu. Vedení armády ale namítalo, že mise OSN je nebojová a kvůli válečnému konfliktu v Sýrii fakticky nefunkční.

Ministerstvo obrany počítá, že působení 30 českých vojáků do konce roku 2016 by mělo stát 182 milionů korun. "Část vynaložených finančních prostředků bude refundována podle finančního mechanismu OSN," uvedlo ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman pronesl drsná slova v obci Vintířov: Rudé trenky? Chyba Hradní stráže, že ty kominíky nesestřelila. Americká ochranka by je rozstřílela na padrť!

17:40 Zeman pronesl drsná slova v obci Vintířov: Rudé trenky? Chyba Hradní stráže, že ty kominíky nesestřelila. Americká ochranka by je rozstřílela na padrť!

Prezident Miloš Zeman navštívil v rámci své cesty po Karlovarském kraji obec Vintířov, kde se setkal…