Československo by se stejně časem rozpadlo, myslí si historik

06.10.2012 13:21

Přesně před dvaceti lety se představitelé ODS a HZDS definitivně dohodli na zániku společného státu Čechů a Slováků k 1. lednu 1993. Profesor Jan Rychlík je přesvědčen, že slovenská reprezentace po červnových volbách už jednoznačně směřovala ?k rozdělení republiky a jednalo se o krok, ke kterému by dříve nebo později došlo.

Československo by se stejně časem rozpadlo, myslí si historik
Foto: archiv
Popisek: Pár fotografií prezidenta z akcí. Hledejte jeho ochranku.
reklama

"V dějinách není nic nevyhnutelného. Česko-slovenský kompromis v letech 1990–1992 byl možný, ale jen do voleb v červnu 1992. Křesťansko-demokratické hnutí a Veřejnost proti násilí, dvě hlavní koaliční strany na Slovensku v letech 1990–1992, totiž Československo jako jediný subjekt mezinárodního práva ?s jednotnou měnou, zahraniční politikou a obranou nezpochybňovaly," vysvětluje Rychlík pro server Denik.cz.

A červnové volby z roku 1992 podle něj všechno rozhodly. Vítěz Vladimír Mečiar požadoval svrchovanost obou zemí. "Podobné řešení by znamenalo ve skutečnosti tak jako tak zánik Československa jako státu: vznikla by jakási evropská miniunie pro 2 státy, která by se ale časem stejně rozpadla, protože při pouze dvoučlenné unii by se dříve či později objevil nějaký problém, který by se nepodařilo vyřešit konsensem obou republik," popisuje historik.

Mečiar s osamostatněním počítal, i když se objevily návrhy na jakési spojení obou zemí, třeba od tehdejšího poslance Miloše Zemana. To však odmítal Václav Klus, což Rychlík považuje za logický krok. "Opoziční sociální demokracie – na rozdíl od vládních stran – totiž nějaké volné česko-slovenské spojení, tj. myšlenku unie, apriori neodmítala," dodává historik.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

20:11 „A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

Počet potvrzených mutací delta v Česku roste, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dál n…