Český miliardář Kellner touží ovládnout řecký plyn

07.05.2012 14:46

Petr Kellner chce ovládnout řeckou státní plynárenskou a olejářskou společnost. V soutěži, jejímž hlavním favoritem je ruský Gazprom, se mu však příliš šancí nedává. Zároveň se však spekuluje, že Kellnerova účast v soutěži je s Gazpomem přímo koordinována. Podle serveru Česká pozice je možné, že Kellner zde vystupuje jako „záloha“ pro ruskou společnost, která by mohla být vyřazena kvůli politice.

Český miliardář Kellner touží ovládnout řecký plyn
Foto: red
Popisek: Majitel skupiny PPF Petr Kellner

Společnost PPF, patřící do impéria českého miliardáře Petra Kellnera, má zájem o většinový podíl v řecké plynárenské a olejářské společnosti DEPA. Dvě třetiny společnosti prodává řecký stát. Cena akcií se odhaduje na dvě miliardy eur. Ruská média podle České pozice uvedla, že Kellnerova společnost postoupila do druhého kola soutěže. Tam je ovšem kromě ní dalších 13 firem a Češi rozhodně nejsou počítáni mezi favority.  

Kellner se o Řecko zajímá už delší čas, ale ne vždy úspěšně. Například loňský vstup do banky Pireus jej podle všeho bude stát několik miliard. Kellner se poslední dobou intenzivně zajímá i o oblast plynárenství. Usiluje například o menšinový podíl ve slovenském plynárenském monopolu SPP a rovněž o firmu Net4Gas, která vlastní český tranzitní plynovod. V obou těchto akvizicích úzce spolupracuje s ruským plynařským gigantem Gazprom.

Proto se spekuluje, že i řeckém tendru není Kellner tak úplně za sebe, ale jako „záloha“ ruské firmy, která je jinak považována za hlavního favorita. Může se však stát, že by nebyla akceptována z politických důvodů.

Podle serveru Česká pozice je však pravděpodobnější, že se od Kellnera jedná spíše o pokusný balónek. Miliardář nejspíš zatím nemá jasnou koncepci, co chce v oblasti plynárenství dělat. „Spíše Kellnerovi někdo poradil, že plyn a elektřina jsou atraktivní, což je pravda, a miliardář se rozhodl jít do všech soutěží v těchto odvětvích,“ myslí si Česká pozice.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …