Český miliardář Kellner touží ovládnout řecký plyn

07.05.2012 14:46 | Zprávy

Petr Kellner chce ovládnout řeckou státní plynárenskou a olejářskou společnost. V soutěži, jejímž hlavním favoritem je ruský Gazprom, se mu však příliš šancí nedává. Zároveň se však spekuluje, že Kellnerova účast v soutěži je s Gazpomem přímo koordinována. Podle serveru Česká pozice je možné, že Kellner zde vystupuje jako „záloha“ pro ruskou společnost, která by mohla být vyřazena kvůli politice.

Český miliardář Kellner touží ovládnout řecký plyn
Foto: red
Popisek: Majitel skupiny PPF Petr Kellner

Společnost PPF, patřící do impéria českého miliardáře Petra Kellnera, má zájem o většinový podíl v řecké plynárenské a olejářské společnosti DEPA. Dvě třetiny společnosti prodává řecký stát. Cena akcií se odhaduje na dvě miliardy eur. Ruská média podle České pozice uvedla, že Kellnerova společnost postoupila do druhého kola soutěže. Tam je ovšem kromě ní dalších 13 firem a Češi rozhodně nejsou počítáni mezi favority.  

Kellner se o Řecko zajímá už delší čas, ale ne vždy úspěšně. Například loňský vstup do banky Pireus jej podle všeho bude stát několik miliard. Kellner se poslední dobou intenzivně zajímá i o oblast plynárenství. Usiluje například o menšinový podíl ve slovenském plynárenském monopolu SPP a rovněž o firmu Net4Gas, která vlastní český tranzitní plynovod. V obou těchto akvizicích úzce spolupracuje s ruským plynařským gigantem Gazprom.

Proto se spekuluje, že i řeckém tendru není Kellner tak úplně za sebe, ale jako „záloha“ ruské firmy, která je jinak považována za hlavního favorita. Může se však stát, že by nebyla akceptována z politických důvodů.

Podle serveru Česká pozice je však pravděpodobnější, že se od Kellnera jedná spíše o pokusný balónek. Miliardář nejspíš zatím nemá jasnou koncepci, co chce v oblasti plynárenství dělat. „Spíše Kellnerovi někdo poradil, že plyn a elektřina jsou atraktivní, což je pravda, a miliardář se rozhodl jít do všech soutěží v těchto odvětvích,“ myslí si Česká pozice.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…