Český průmysl v prosinci klesl o 12,5 procenta. Za celý rok o 1,2 procenta

06.02.2013 9:28 | Zprávy

Průmyslová výroba v Česku za loňský rok klesla o 1,2 procenta. Za samotný prosinec se průmyslová produkce snížila meziročně reálně o 12,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. K prosincovému poklesu produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba motorových vozidel a výroba strojů a zařízení.

Český průmysl v prosinci klesl o 12,5 procenta. Za celý rok o 1,2 procenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaměstnanec v laboratoři

Po vyloučení sezonních vlivů byla prosincová produkce meziročně nižší o 5,8 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezonních vlivů včetně vlivu pracovních dnů nižší o 0,1 procenta. Prosinec 2012 měl ve srovnání s prosincem 2011 o tři pracovní dny méně. Hodnota nových zakázek v prosinci meziročně klesla o 11,5 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí se v prosinci meziročně snížily o 10,5 procenta

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách loni v prosinci meziročně klesly o 10,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 9,9 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 10,4 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí se v prosinci meziročně snížily o 10,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 13,4 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v prosinci meziročně snížil o 0,6 procenta a jejich průměrná měsíční nominální meziročně vzrostla o 5,4 procenta na 29.136 Kč.

Pokles produkce

ČSÚ spočítal také výsledky posledního loňského čtvrtletí, podle kterých se proti čtvrtému čtvrtletí 2011 tuzemská průmyslová produkce meziročně snížila o 3,9 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 5,1 procenta. Poslední čtvrtletí mělo loni o jeden pracovní den více než předloňské.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nižší o 2,6 procenta a nové zakázky meziročně klesly o 2,4 procenta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komik Fiala v sovětském vtipu. Pánové, už stačilo, vzkazuje Vyskočil

7:04 Komik Fiala v sovětském vtipu. Pánové, už stačilo, vzkazuje Vyskočil

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Kroky téhle destrukční, arogantní, nesvéprávné a cizími mocnostmi …