Český slavík bez Kluse. Nepůjde. Jeden důvod prozradil, na druhý se čeká

05.11.2021 20:02

Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21. Nově je prezidentem ankety matematik a podnikatel Karel Janeček. „Vzkříšeného Slavíka“ se však odmítl opětovně zúčastnit zpěvák Tomáš Klus, jenž své rozhodnutí zdůvodnil na Instagramu.

Český slavík bez Kluse. Nepůjde. Jeden důvod prozradil, na druhý se čeká
Foto: Reprofoto: Instagram
Popisek: Tomáš Klus a Karel Gott

„Omlouvám se, ale slovo platí. Můj bojkot akcí, kde jakýmkoli způsobem participuje Ten svěřenecký fond, se bohužel vztahuje i na vzkříšeného Slavíka. Je to jeden ze dvou důvodů. Ten druhý to na sebe řekne sám. Akce se nezúčastním. Nic ve zlém. Jenom důslednost. V úctě, T.,“ napsal na svůj instagramový profil Klus a připojil snímek s již zesnulým mnohonásobným vítězem této ankety Karlem Gottem.

Anketa

Věříte, že Fialova vláda bude dobře hájit naše národní zájmy?

2%
96%
hlasovalo: 47156 lidí
Anketě Český slavík, kterou letos čeká 23. ročník, předcházelo 30 ročníků ankety Zlatý slavík. Naposledy se udílela 25. listopadu 2017 a je spjata zejména právě se zpěvákem Karlem Gottem, který získal 42 slavíků. Dalším rekordmanem je Lucie Bílá, v jejíž sbírce je 20 slavíků.

Anketu v posledních letech jejího konání provázely různé kontroverze, například kolem údajné manipulace s hlasy. Kvůli tomu, že hlasy či jejich množství, které byly zaslané pro jednoho interpreta či formaci, „neodpovídaly standardu hlasování“, pořadatelé vyřazovali účastníky v roce 2007 či 2009. V roce 2013 zase vyvolal protesty některých muzikantů případ rappera Martina Pohla vystupujícího pod přezdívkou Řezník, který byl vyřazen kvůli vulgárním a násilným textům.

V roce 2016, při předposledním ročníku, vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Kapela byla spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítali xenofobní texty namířené proti menšinám. Pořádající agentura Musica Bohemica při analýze hlasování dospěla k závěru, že kapela a její lídr dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali v předchozím ročníku, kdy podobné porušení pravidel nezjistil.

Nyní je nově prezidentem ankety Karel Janeček, který získal většinový podíl v pořádající agentuře. Post ředitele převzal po Jaroslavu Těšínském producent Jakub Horák, Těšínský bude nadále čestným ředitelem Slavíka. 

Vyhlášení výsledků obnovené hudební ankety Český slavík 21 se uskuteční 19. listopadu v Hudebním divadle Karlín v Praze. Veřejnost může hlasovat pomocí hlasovacího systému D21 do dnešní půlnoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…