Cesta do pekla: Zákonů už je tolik, že je ani není možné všechny dodržet. Takže je lidé začnou ignorovat...

03.08.2017 21:49

Ještě v roce 1948 na území našeho státu platilo asi 50 tisíc právních norem. V roce 2017 už se blížíme ke dvěma milionům zákonů a dalších právních norem. A přesně to je podle ekonoma Vladimíra Pikory důvod, proč by měl volby vyhrát politik, která slíbí, že velké množství právních norem zruší. Příliš hustá vládní džungle povede k tomu, že lidé přestanou zákony i podzákonné právní předpisy dodržovat – a to je cesta, která nás zavede do pekel.

Cesta do pekla: Zákonů už je tolik, že je ani není možné všechny dodržet. Takže je lidé začnou ignorovat...
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

V komentáři pro Reflex.cz ekonom Vladimír Pikora ironicky poznamenává, jak se politici směšně předhánějí v tom, kolik toho zregulují, zakážou a kam přidělí dotace. Zákonodárci zřejmě mají pocit, že je lidé budou hodnotit podle toho, kolik zákonů vymyslí. Pikora se naopak domnívá, že teď by měli politici nějaké zákony taky zrušit.

„Když si naposledy příslušné oddělení ministerstva vnitra nechalo v roce 2010 udělat přehled všech právních norem aktuálně platných na území České republiky, dobralo se k impozantnímu číslu 1 600 000 kousků. Kolik máme platných právních norem dnes, to patrně nikdo přesně neví. Ovšem prostou extrapolací časové řady se dobereme někam plus minus ke dvěma miliónům: v roce 1948 jich bylo kolem 50 tisíc, v roce 1989 více než milión, v roce 2009 už milión a půl,“ napsal Pikora.

Celý komentář naleznete zde

Nabízí se přitom jednoduchá úvaha, že lidé se budou řídit zákony v okamžiku, kdy budou jasné, stručné a nebude jich moc. Stačí se podívat na Desatero. To obsahuje jednoduchá pravidla, u nichž se i ateisté shodnou, že  je dobré je dodržovat. Za takovéto situace budou mít lidé pocit, že jsou svobodní a mohou si dělat v zásadě cokoli, vyjma vraždy a podobných zvěrstev. A lidé, kteří mají pocit, že jsou svobodní, také svobodně tvoří, podnikají a mají chuť posouvat se dál. My už ale žijeme v trochu jiné společnosti. V naší společnosti už se zakazuje kdeco, nesmíme kouřit v restauracích, nesmíme pít alkohol při sjíždění řek, ačkoli se to dělo od nepaměti, nesmíme pít na veřejnosti a tak podobně.

„Přestává pak platit ono univerzální: ‚Co není zakázáno, je dovoleno.‘ Lidé totiž mají oprávněný pocit, že zakázáno je tolik věcí, že celkem jistě při jakémkoliv svém jednání nějaký zákaz opominou. A tak buď nejednají vůbec a přecházejí do pasivity (třeba v podnikání), protože mají dojem, že džunglí paragrafů si nikdy cestu proklestit nemohou. Anebo naopak ztrácejí zábrany a spoléhají na to, že sice celkem jistě nějaký ten zákaz, o němž nevědí, poruší, ale třeba na to nikdo nepřijde. To je ovšem nejlepší cesta k tomu, jak takový právní systém přestat dodržovat úplně,“ uzavřel Pikora varovně svůj komentář.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…