Čeští úředníci už píší odpověď na bruselský audit. Co v ní bude?

15.06.2019 9:31

Do Česka dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise, která říká, že je Andrej Babiše (ANO) ve střetu zájmů, neboť si podle auditorů uchovává vliv ve svém holdingu Agrofert, i když je odložen ve svěřenském fondu. Babiš zprávu auditorů odmítá, označuje ji za nekvalitní a hlásá do světa, že si musíme počkat až na konečnou zprávu. Ministerstvo spravedlnosti řízené nominantkou za hnutí ANO Marií Benešovou přesto už chystá pro auditory odpověď.

Čeští úředníci už píší odpověď na bruselský audit. Co v ní bude?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Před pár dny do Česka dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise, která konstatuje, že český premiér Andrej Babiš (ANO) je stále ve střetu zájmů. Svůj Agrofert sice převedl do svěřenského fondu, ale podle auditorů má na svou firmu stále vliv. Přitom jako předseda vlády jedná v EU o dotacích, které čerpá i jeho Agrofert.

Babiš tvrdí, že předběžná zpráva je plná chyb a proto si počká na její definitivní verzi s českým překladem. Jenže podle informací Českého rozhlasu úředníci na Ministerstvu spravedlnosti připravují reakci, kde Evropské komisi vysvětlují, jak je to s českým zákonem o střetu zájmů doopravdy a proč díky němu Babiš ve střetu zájmů není. Ministerstvo spravedlnosti náleží podle koaliční smlouvy nominantovi hnutí ANO. Momentálně ho řídí Marie Benešová.

„Ministerstvo spravedlnosti je gestorem zákona o střetu zájmů, s ohledem na to, že se návrh auditní zprávy opírá právě o výklad tohoto zákona, podílíme se i na přípravě vyjádření České republiky k návrhu,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Ruku k dílu prý přiloží také právníci z Ministerstva zemědělství.

„Státní zemědělský intervenční fond bude při přípravě stanoviska spolupracovat s kolegy z ostatních dotčených resortů a rovněž s vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU,“ dodala mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková.

Není přitom bez zajímavosti, že Ministerstvo spravedlnosti ještě pod vedením Jana Kněžínka, předchůdce Marie Benešové, vypracovávalo stanovisko, podle něhož je český zákon o střetu zájmů dostačující a český předseda vlády nemá na chod své firmy odložené ve svěřenském fondu vliv.

Za fungování fondu odpovídá mimo jiné i premiérova manželka Monika Babišová. Manželský pár však tvrdí, že spolu záležitosti Agrofertu neřeší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…