Čeští vojáci po návratu z Mali dostanou medaile za působení v zahraničí

5. 10. 2018 6:44

Čeští vojáci po návratu z Mali dnes dostanou na pražském Vítkově medaile za službu v zahraničí. Za půlroční misi, během které hlídali velitelství výcvikové mise Evropské unie, doprovázeli velitele při výjezdech mimo základnu nebo cvičili malijské vojáky, budou oceněni čtyři desítky vojáků.

Čeští vojáci po návratu z Mali dostanou medaile za působení v zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nástup příslušníků Armády ČR po návratu ze zahraničních operací za účasti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové a náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře
reklama

Jednotka v Mali působila od počátku března, zpět do Česka se vrátila v polovině září. Její jádro tvořili vojáci ze 132. dělostřeleckého oddílu z Jinců, doplněna byla z dalších útvarů.

Čeští vojáci mají v Bamaku, hlavním městě Mali, na starosti ostrahu velitelství, ozbrojený doprovod příslušníků štábu nebo vyčlenění sil rychlé reakce. Dva vojáci pak cvičí malijské kolegy. Spolupracují s francouzskými, německými, španělskými a malijskými jednotkami. V africké zemi se musí vypořádat s rozdílnými klimatickými podmínkami.

Bezpečnostní situace je v hlavním městě a jeho okolí oproti severu a středu země relativně klidná. Přesto se ale čeští vojáci v minulosti dostali do kontaktu s nepřítelem. Minulý rok v červnu se asi dvacítka českých vojáků střetla s teroristy, kteří zaútočili na hotelový komplex. Boj proti nim trval několik hodin. Další česká jednotka musela zbraně použít při ochraně velitelství.

Dělostřelce z Jinců v září v Mali vystřídali vojáci 4. brigády rychlého nasazení, jádro nové jednotky tvoří vojáci ze Žatce. V listopadu se český kontingent početně rozšíří. Mandát, který dosud povoloval do země poslat až 50 vojáků, se rozšířil na 120.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…