Čeští vojáci v Afghánistánu cvičí na možné útoky i během mise

22.12.2018 17:20 | Zprávy
autor: nab

Těžké vojenské vozidlo jedoucí po afghánské planině zahalí po výbuchu mrak dýmu. Po chvíli ticha ze stroje vyletí červená dýmovnice – znamení, že vojáci uvnitř obrněnce potřebují pomoc. Do pohybu se dávají další vozidla hlídky. Rozestaví se po okolí, aby mohla bránit zasažený stroj. Ve stejnou chvíli u něj zastavuje další transportér, ze kterého vystupují vojáci a začínají pomáhat zraněným. Jejich zranění jsou jen smyšlená, protože jde o nácvik jedné z čet české strážní roty, která hlídá spojeneckou základnu Bagrám, ležící v afghánské provincii Parván. Vojáci cvičení berou vážně – jen letos čelili jejich kolegové z předchozí jednotky dvěma vážným útokům, které si vyžádaly tři mrtvé a pět zraněných.

Čeští vojáci v Afghánistánu cvičí na možné útoky i během mise
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Česká strážní rota má na starosti ostrahu části okolí bagrámské základny. S těžkými vozidly MRAP vyjíždí do několikakilometrové vzdálenosti. Kontrolují třeba místa, odkud v minulosti povstalci odpalovali rakety proti základně, nebo shromažďují zpravodajské informace. Že je jejich mise velmi nebezpečná, potvrdil útok sebevražedného atentátníka na začátku srpna. Nepřežili ho tři čeští vojáci. O dva měsíce později pak na jejich vůz zaútočil další atentátník s automobilem naplněným výbušninami. Výsledkem bylo pět zraněných Čechů.

Vojáci procházejí důsledným výcvikem ještě v Česku několik měsíců před vysláním. V nácviku možných útoků a reakcí na ně pokračují i v Afghánistánu. „Děláme je vždy, když máme čas. Pokud neplníme úkol mimo základnu, tak se připravujeme na to, že ten úkol budeme plnit,“ řekl ČTK a televizi Nova na bagrámské základně zástupce velitele čety nadrotmistr B. V.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…