Čeští vojáci v Afghánistánu se opět stali terčem opakovaných útoků

10.08.2014 10:34

Čeští vojáci v Afghánistánu byli v uplynulém měsíci několikrát terčem útoku. Napadeni byli střelbou z lehkých i protitankových ručních zbraní, žádný z vojáků nebyl při incidentech zraněn. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Přetrvávají také raketové útoky na základnu Bagrám, kterou 2. strážní rota hlídá.

Čeští vojáci v Afghánistánu se opět stali terčem opakovaných útoků
Foto: Vláda
Popisek: Premiér Petr Nečas navštívil české vojáky v Afghánistánu

Česká jednotka před měsícem zaznamenala největší ztráty v historii české armády. Při sebevražedném atentátu padli během hlídky u základny Bagrám čtyři vojáci, další pak zemřel po převozu do nemocnice v Česku.

Čeští vojáci se na hlídky vrátili tři dny po incidentu, několik dnů poté byl ale při střelbě na hlídku zraněn další voják, který obsluhoval střeleckou věž obrněného vozidla MRAP.

Obdobím bojů bývá v Afghánistánu léto

Podobné útoky se podle Růžičkové poté odehrály ještě několikrát. „Bezpečnostní situace v oblasti je složitá. V letním období se intenzita útoků na koaliční jednotky pravidelně stupňuje. Stejné je to i v provincii Parwán, tedy v oblasti, kde působí 2. strážní rota," uvedla Růžičková.

Období léta je v Afghánistánu nazýváno „fighting season", tedy obdobím bojů. Povstalecké jednotky mohou být v této době zásobovány přes vysokohorské průsmyky ze sousedního Pákistánu, které přes zimu zapadají sněhem. Část nepřátelských bojovníků se proto na zimu stáhne a situace se zpravidla zklidní.

Armáda po úmrtích vojáků přijala opatření. Jaká? To je tajné

Vedení armády po incidentech zmiňovalo nutnost zavedení opatření, která by podobným událostem mohla předcházet. O podrobnostech ale nechtějí čeští vojáci kvůli bezpečnosti mluvit. „Proběhlo celkové vyhodnocení a analýza obou červencových incidentů, na základě kterých byla přijata adekvátní opatření jak v taktické činnosti, tak ve způsobu provádění patrol. Konkrétní detaily nejsou s ohledem na operační bezpečnost veřejnou informací," poznamenala Růžičková.

Vojáci v Afghánistánu ČTK v polovině července řekli, že vojáci například jezdí na hlídky ve více lidech, důkladněji si hlídají své okolí a snaží se být obezřetnější v kontaktu s místními obyvateli. Změnil se také čas hlídek.

Česká strážní jednotka v Afghánistánu, ve které slouží 150 vojáků, již byla po červencových ztrátách doplněna na plné počty. Poslední z vojáků se k jednotce připojil 19. července.

Prodloužení smluv o pobytu vojáků komplikuje politická situace v zemi

Současná jednotka bude v zemi působit asi dva měsíce, poté by je měli vystřídat kolegové především ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Působení české armády v Afghánistánu na roky 2014 a 2015 musí schválit vláda a Poslanecká sněmovna. Armáda rozsah misí navrhuje ve stejném rozsahu jako dosud. Vše ale komplikuje politická situace v Afghánistánu spojená s nedávnou volbou nového prezidenta. Do jmenování nové hlavy státu nemají spojenci partnera, se kterým by mohli podepsat smlouvu o dalším setrvání aliančních jednotek v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takhle si žije milionářka z vašich peněz: Pražská starostka křepčila v soukromé vířivce hotelu na Černé hoře?

13:24 Takhle si žije milionářka z vašich peněz: Pražská starostka křepčila v soukromé vířivce hotelu na Černé hoře?

Úsměv na tváři, rudé šaty a plná ústa argumentů, kritiky a takzvaných 106tek. Což je nástroj, který …