Chalupa: V třídění odpadků jsme jedni z nejhorších v EU

18.01.2012 18:54

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy sice Češi nejsou „lajdáci“ v třídění odpadků. Zároveň jsou ale prý jedni z nejhorších v Evropě. Skoro 60 procent odpadků skončí na skládkách.

Chalupa: V třídění odpadků jsme jedni z nejhorších v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na tiskové konferenci
reklama

Tomáš Chalupa je ve funkci ministra životního prostředí už rok. Kdyby měl říct, co je podle lidí největším ekologickým problémem, pak by prý řekli odpady. „Na jedné straně nejsme nějací lajdáci v tom, co se třídí,“ uznal na rádiu Impuls. „Jenže skoro 60 procent skončí na skládkách,“ dodal vzápětí.

Podle něj jsou Češi v tomto čísle jedni z nejhorších v Evropě. Sice se prý pořád 30 procent odpadků vytřídí nebo jinak využije, přesto jde o poměrně nízké číslo. Zavést zálohu na plastové lahve ale prý nechce.

„Nejsem moc příznivcem ekologického diktátu,“ vysvětloval Chalupa. „Lidé to buď přijmou, nebo nepřijmou,“ vysvětloval. Podle něj musí lidé pochopit efekt třídění odpadků, zavádět vratné plastové lahve jako v Německu prozatím nechce. Přirovnal to k počátkům sběrných dvorů. Panovala tehdy velká skepse, že lidé na ně nebudou nic dovážet. „Dneska je obrovská poptávka, že sběrný dvůr se ujal v každé menší obci,“ pochvaloval si ministr.

Dalšími tématy, na která se chce Chalupa v novém roce zaměřit, bude pokračování programu Zelená úsporám nebo Národní park Šumava. Na Zelenou úsporám bude navazovat nový program, v němž budou ale dost možná nižší dotace než předtím. O Šumavě budou muset ještě diskutovat jednotlivé strany koalice. Výsledná procenta, která určí, na jak velké části bude Šumava rozdělena, ale podle ministra musí odsouhlasit obce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…