Chápu, že lidi nesnáší ČT! Nechutný, jděte k šípku... Matěj Stropnický na zámku zapnul TV. A bylo zle

15. 1. 2020 8:41

Írán prožil další den masových protestů proti vládě a revolučním gardám. Lidé vyšli do ulic po přiznání, že protivzdušná obrana minulý týden omylem sestřelila letadlo ukrajinských aerolinií se 176 lidmi na palubě. Podle svědectví z Teheránu bezpečnostní síly proti demonstrantům použily slzný plyn, ale i ostrou munici. O situaci v Íránu diskutovali v pořadu Události, komentáře bezpečnostní analytik Tomáš Pojar a exministr zahraničí Jan Kavan.

Chápu, že lidi nesnáší ČT! Nechutný, jděte k šípku... Matěj Stropnický na zámku zapnul TV. A bylo zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

„V rámci íránské společnosti se něco hýbe již mnoho let, Íránci demonstrují poměrně pravidelně, jednou za čas. Naposledy to byla vlna demonstrací na podzim, ale zároveň jsem přesvědčen o tom, že většina Íránců ten svůj režim ráda nemá, ale zároveň podstatná část stále za režimem stojí a hlavně ten režim neztratil vůli k vlastní obraně, což znamená, že stále prostě je ochoten střílet do vlastních lidí a do té doby bude ochoten střílet do vlastních lidí, tak si myslím, že k té změně tam nedojde," poznamenal Tomáš Pojar k situaci v Íránu.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 18793 lidí

Připomněl i to, že na podzim byly zastřeleny stovky lidí. „Režim samozřejmě říká, že bude střílet do lidí a že potlačí násilím ty demonstrace. Uvidíme, jaké záběry další vyjdou z Íránu teď, koneckonců víme, jak to bylo u toho letadla. Na začátku se nevědělo, jak to bylo, ale během dne, dvou, tří prostě bylo na internetu spousta nejrůznějších záběrů toho, co se děje. Jsou záběry i z těch vlastních demonstrací, prostě ten režim se v tuto chvíli cítí pod tlakem, ale stále má vůli zabíjet vlastní lidi," míní.

„Ta trpělivost dochází poměrně velké části obyvatel Íránu, viděli jsme to zároveň před 10 lety, kdy ty demonstrace také byly krvavě potlačené a ke změně režimu to nedošlo, nakonec ten režim musí změnit prostě samotní Íránci, je to na nich, zvenčí to nikdo neudělá,“ dodal.

Exministr Kavan se následně vyjádřil ke skutečnosti, že USA oznámily uvalení dalších sankcí na Írán. Kavan tvrdí, že obcházet americké sankce vůči Íránu je povinnost, že jsou nelegální z pohledu mezinárodního práva. „Írán tu dohodu, kterou podepsal s Američany bývalý prezident Obama, dodržoval, takže to odstoupení v květnu 2018 panem prezidentem Trumpem nebylo odůvodnitelné, ale je to, vychází to i z pozice Evropské unie a Česká republika je loajálním členem Evropské unie a my držíme tu politiku Evropské unie. To je postoj české vlády, že ty sankce jsou nelegální, nejsou odůvodnitelné, a proto je Česká republika stejně jako celá Evropská unie neuznává,“ sdělil Kavan.

A co si o sankcích myslí Pojar?  „Mezinárodní právo je děravé, mezinárodní právo na mnoho věcí nemyslí a mnoho věcí neřeší, ani to po něm nemůžeme chtít. Podívejte se: mezinárodní právo nezná pojem terorismus, respektive mezinárodní společenství se neshodlo na definici terorismu. Na druhou stranu co pak můžete očekávat od mezinárodního práva? Prostě mezinárodní právo je nakonec závislé na vůli jednotlivých členských států, a to v místech a ve chvíli, když není definováno, tak není. Ano, Američané ustoupili od dohody, kterou předtím podepsali. Můžeme si o tom myslet cokoliv. Evropané neustoupili, ale od té doby Írán tu dohodu porušuje, sám vědomě ji porušuje, protože je tlačen do kouta, tak to zdůvodňuje, ale ta dohoda neplatí. Ta dohoda je naprosto nesmyslná v danou chvíli. Evropané se drží dohody, která není v danou chvíli vůbec relevantní,“ poznamenal.

Spojené státy pak podle Pojara budou tlačit nadále. „Spojené státy budou prostě říkat: „Neprovokujte nás, neútočte na nás, a my pak nebudeme útočit na vás,“ uvedl. 

Závěrem se také hovořilo o jaderné dohodě, kdy Kavan je přesvědčen, že stále existuje prostor pro její oživení. „Nějaká dohoda je nejen možná, ale i nutná, protože v opačném případě donutíme Írán, aby se vrátil do doby, kdy začal obohacovat uran, a tam by mohlo vznikat nebezpečí, že skutečně dospěje k jaderným zbraním, což samozřejmě nechceme,“ uzavřel.

K pořadu se následně na svém facebookovém profilu vyjádřil expředseda Strany zelených Matěj Stropnický. „Začínám (málo sleduji televizi) vážně chápat, proč má hodně lidí České televize plné zuby. Podívejte se na tuhle krátkou debatu o aktuálním dění v Íránu. Utrpení to sledovat. Moderátor neustále vnucuje americké interpretace událostí a předkládá je jako fakta, nikoli jako názor jedné strany sporu, okřikuje hosta, s nímž sám nesouhlasí, proti favoritovi nepípne, ani když naplno rozjede mezinárodněprávní nihilismus, skáče do řeči, když je jeho výklad zpochybněn, polemizuje jen s jedním názorem, dává zavádějící příklady, ale relevantní příklady slyšet nechce, neustále podsouvá Rusko (výjimečně chyběla Čína), aby hosta diskreditoval (tak proč ho zvali?), fakt nechutný, nechutný, bias, ať s tímhle jde veřejnoprávní televize k šípku,“ sdělil Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

15:34 Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

Koronavirus v Číně zahubil už 41 lidí a bohužel se šíří po kontinentech. Nakažené občany hlásí vlády…