Chartista Kroupa: Cílem teroristů je obrátit nás proti muslimům, kteří s námi chtějí žít v míru

05.11.2020 16:50

Pedagog Daniel Kroupa si myslí, že nejdůležitější po posledních teroristických útocích je, aby nás teroristé nezastrašili ani neovlivnili. „Teroristé sdělují, že jedině oni jsou pravými reprezentanty islámu a že muslimové jsou našimi nepřáteli. Je to jedovatá lež,“ myslí si Kroupa. Než zakazovat islám v Evropě, bylo by prý lepší likvidovat islamistické prostředí. K tomu prý však musí dopomoct muslimská komunita.

Chartista Kroupa: Cílem teroristů je obrátit nás proti muslimům, kteří s námi chtějí žít v míru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Kroupa, spolutvůrce českého volebního systému

Filozof a chartista Daniel Kroupa v Českém rozhlase okomentoval teroristické útoky v Evropě. „Umírali při nich nejen lidé, kteří se svými výroky nějak mohli dotknout cítění muslimů, ale i lidé vybraní zcela náhodně. Násilí teroristů tedy není zaměřeno pouze proti vybrané skupině, ale proti nám všem. Když si toto uvědomíme, možná že nám vytane otázka: proboha proč, co jsme jim udělali?“ tázal se.

Prý pak někteří začnou zpytovat kolektivní vědomí a začnou uvažovat o možných chybách, jichž se vůči muslimům mají dopouštět někteří politici či kterých jsme se měli dopustit my, Evropané, v minulosti. Prý sice nejspíše přijdeme na špatné věci, které se staly, avšak takové uvažování je prý chybné.

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21815 lidí

„Svádí nás k tomu, abychom mlčky připustili, že v něčem tito zločinci mohou mít pravdu. Tak to ale není. Jsou to úvahy nebezpečné proto, že podněcují radikály k dalším skutkům. Bylo tomu tak ve 20. století, kdy dominoval terorismus marxistický a někteří významní intelektuálové jej touto cestou pomáhali ospravedlňovat. Nic z toho, čeho jsme se dopustili my nebo naši předkové, nemůže terorismus ospravedlnit, protože ten je zločinný svou podstatou; musíme ho prostě odmítnout jako takový,“ myslí si Kroupa.

Hrozbou jsou teroristické útoky i pro veřejné smýšlení. Lidé stojící za terorem sice mají vědět, že nedosáhnou destabilizace politického a právního řádu západních společností, jelikož jsou na to malou skupinou, se kterou si policie poradí. „Získávají však nepřiměřeně velkou publicitu, která jim pomáhá vyvolat hrůzu a zděšení u každého obyvatele dané země a zároveň k němu dopravit informaci, kterou se ho snaží ovlivnit. Teroristé sdělují, že jedině oni jsou pravými reprezentanty islámu a že muslimové jsou našimi nepřáteli. Je to jedovatá lež, jejímž účelem je vyvolat naši odvetnou reakci i proti těm muslimům, kteří s námi chtějí žít v míru, abychom je nahnali do jejich řad. Je to strategie, která se osvědčila i jiným radikálům v minulosti a funguje stále,“ vysvětlil Kroupa.

Podobnou rétoriku měli používat právě komunisté, když podněcovali vyhrocené konflikty ve společnosti, aby odlákali pracující sociální demokracii. Prý i nyní na tento trik naletí část společnosti a volá po zákazu islámu v Evropě. „Kdybychom však něco takového učinili, bylo by to špatné, neúčinné a sílu teroristických organizací bychom jenom zvětšili,“ popsal.

Než zakazovat islám, tak by prý bylo efektivnější postupně likvidovat islamistické prostředí, jež pomáhá radikalizovat mladé lidi. Efektivní by měly být i zákroky proti zárodkům těchto organizací. „Pomoci však musí sama muslimská komunita tím, že bude fanatiky ve vlastních řadách včas odhalovat a veřejně se od nich distancovat. Pro nás pak je nejdůležitější nenechat se teroristy ani zastrašit, ani ovlivnit,“ zakončil Kroupa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

8:58 Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

„Aby mě někdo obvinil ze lži, je opravdu pro mě za hranou jakékoli přijatelnosti. ... A já se nenech…