Chceme novou Evropskou komisi, rozčiloval se Orbán na tiskovce v Praze. A Babiš si přisadil: 87 miliard eur nás stojí...

30.11.2018 13:41

Premiér Andrej Babiš přivítal přibližně o půl jedenácté dopoledne ve svém sídle v Kramářově vile maďarského premiéra Viktora Orbána. Debatovali spolu za zavřenými dveřmi a v poledne předstoupili před novináře. Babiš mluvil o migraci i o skvělém zvuku našich zbraní. Orbána označil za svého přítele. Orbán poděkoval Babišovi za pozvání a konstatoval, že mu evropská politika připomíná box. Všechny ujistil, že hodlá boxovat dál.

Chceme novou Evropskou komisi, rozčiloval se Orbán na tiskovce v Praze. A Babiš si přisadil: 87 miliard eur nás stojí...
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Tisková konference premiéra ČR Andreje Babiše a Maďarska Viktora Orbána.

„Za tu dobu, co jsem ve funkci, mohu o panu premiérovi Orbánovi říci, že je to můj přítel,“ prohlásil Babiš. Ocenil na Orbánovi, že jako první varoval před důsledky migrační krize a bohužel za to sklidil vlnu kritiky. „A byli jsme to my dva hlavně, kdo jsme 29. června ve čtyři ráno řekli, že kvóty na migranty nechceme. Samozřejmě za podpory našich dalších přátel z V4,“ začal tiskovou konferenci Babiš.

„Není možné, aby v Evropě pokračovala ilegálním migrace, aby v Evropě bylo na 700 tisíc ilegálních migrantů,“ zlobil se Babiš u řečnického pultíku. Posléze přivítal, že česko-maďarský názor přebírají i další země. „Stejné věty dnes slyšíme z Rakouska a z dalších zemí,“ řekl Babiš. Zdůraznil, že voličům slíbil, že bude s nelegální migrací bojovat a také tak činí. Ten, kdo do Česka chce přijít, může přijít jen legální cestou. „Není možné, aby pašeráci určovali, kdo bude dnes v Evropě pracovat a žít,“ zdůrazňoval premiér.

Anketa

Důvěřujete Emmanuelu Macronovi?

hlasovalo: 10212 lidí
Pár slov věnoval také evropskému rozpočtu na další programovací období. Důrazně žádal Evropskou komisi, aby rozvolnila pravidla pro čerpání evropských dotací, aby si členské státy mohly samy více určovat, na co dotace dají. „Poprvé naše vláda udělala investiční plán na 12 let a my potřebujeme ty investice,“ řekl premiér. Pokud se nepodaří získat dotace z EU, měly by se státy střední Evropy pokusit rozpumpovat kapitálový trh.

Babiš má za to, že česká ekonomika a ostatně i ekonomika ostatních zemí střední Evropy skvěle šlape. „Proto já omítám vždycky ty teze o dvourychlostní Evropě. My máme skvělou rychlost,“ pochvaloval si Babiš.

Pokud jde o ekonomickou spolupráci s Maďarskem, Babiš chce klást důraz na rozvoj zbrojních obchodů. „Naše zbraně mají fantastický zvuk všude,“ zaznělo z úst českého premiéra.  

Babiš se prý bude velmi zajímat také o maďarské plány na podporu porodnosti. Podobné plány považuje Babiš za důležité, protože maďarská i česká společnost stárnou a premiéři to nehodlají nechat jen tak.


Screen: ČT

 

„Maďarsko je pro nás strategický partner,“ zdůraznil Babiš v závěru svého proslovu.

Orbán prohlásil, že rád přijal pozvání českého premiéra. „S velkou pozorností sleduji práci vašeho pana premiéra a velice si vážím výsledků, kterých dosáhl jako ministr financí. Já bych rád převzal některé jeho pracovní postupy, které bych pak rád doma použil,“ poznamenal k Babišovi Orbán.

Pár slov věnoval i evropské politice, která se prý hodně změnila. „Dříve byla politika úctyhodným řemeslem, dnes připomíná spíše box. Nechci se litovat, jen konstatuji fakt,“ prohlásil Orbán. Je to prý vidět i na migrační krizi. „Migrace je fenomén moderní doby, který změní charakter našeho života a našich zemí, pokud dopustíme masovou migraci,“ řekl Orbán. Ocenil, že to Babiš vidí podobně. „Jsem rád, že mohu být hostem premiéra odvážné vlády,“ doplnil maďarský předseda vlády.

Politici by se proto měli zeptat lidí, co si o migrační krizi myslí. „My zde ve střední Evropě chceme zůstat demokraty a nebudeme prosazovat něco, co si lidé nepřejí. Já na mezinárodních fórech neprezentuji svůj názor, ale názor našeho národa,“ zdůraznil Orbán.

Poté se věnoval ekonomické spolupráci Česka a Maďarska. Ocenil, že spolu obě země spolupracují v oblasti zbrojního průmyslu. To je možné jen u těch zemí, mezi nimiž panuje velká důvěra.

Stejně tak oceňuje, že jak Maďarsko, tak Česko chtějí rozvíjet jadernou energetiku. Nakonec poděkoval Babišovi za to, že stejně jako Maďaři i Češi odmítli podepsal Globální pakt o migraci z pera OSN. Země, které tento pakt podepíší, podle Orbána přímo nebo nepřímo migraci podpoří. „Ten, kdo podpoří tento kompakt, tak ať už to přizná nebo ne, tak ohrožuje své občany. My Maďaři to nepodepíšeme a vítáme, že Češi také ne,“ zdůraznil Orbán.

Poté došlo na dotazy novinářů. Babiš se vyjadřoval ke slovům prezidenta Miloše Zemana, který kritizoval stávajícího ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že snížil význam české ambasády v Maďarsku pro Českou republiku. „Pan ministr mi to vysvětloval nějakými finančními dopady, moc jsem to nepochopil,“ pravil premiér. Okamžitě také zdůraznil, že Maďarsko je pro Českou republiku strategickým partnerem. Orbán to vidí podobně. „Oficiální stanovisko je to, že chceme zůstat přáteli České republiky,“ zdůraznil maďarský premiér.

Poté se Orbán ještě jednou vrátil k evropské politice a tvrdě zkritizoval jak Evropský parlament, tak Evropskou komisi.

„Evropský parlament rád poučuje ostatní o právním státu, ale přesto má některé nedemokratické principy. O některých věcech hlasuje tak dlouho, dokud se nedojde ke správnému výsledku. Komise, která je nyní u moci, byla jmenována před pěti lety, ale svět je v jiném stavu. Tito politici se už nezvládají přizpůsobit novým podmínkám. „Chceme novou komisi,“ zdůraznil Orbán s tím, že základní záležitosti si musí řešit samy národní vlády.

Babiš mu přizvukoval. „Jak je známo, když jste v Evropském parlamentu dlouho, tak máte skvělý důchod. Abychom si připomněli, kolik nás ty struktury stojí, tak je to 87 miliard euro v následujícím období,“ řekl Babiš.

Český premiér věnoval pozornost také výstavbě nových jaderných bloků v Česku. Babiš má stále za to, že by hlavním investorem celého projektu měl být ČEZ. „Jsem naštvanej, že Evropa se rozhodla zachránit celý svět a nevnímá to, že nikdo jiný tolik neopomíjí klimatickou změnu a doplácí na to naše firmy. My jsme nejbezpečnější země z hlediska energie, protože vyvážíme de facto celý Temelín,“ zdůraznil Babiš s tím, že ČEZ má podle jeho názoru dost peněz na to, aby zahájil celý proces.

Poslední slovo si vzal Orbán a vyjádřil se k aktuální rusko-ukrajinské krizi. „Maďarské stanovisko je jednoznačné. Stojíme na straně Ukrajiny. Situace se má tak, že u nás je u moci proukrajinská vláda, ale v Kyjevě je u moci protimaďarská garnitura. My ale naše stanovisko nezměníme,“ ujišťoval Orbán.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…