Chceme pracovat, ohlásil Andrej Babiš. A hned na redaktora začal chrlit, co všechno chce se svou vládou změnit

06.12.2017 23:23

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš byl dnes živě hostem Událostí, komentářů na ČT24. Tématem exkluzivního rozhovoru byly především priority vlády.

Chceme pracovat, ohlásil Andrej Babiš. A hned na redaktora začal chrlit, co všechno chce se svou vládou změnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Za hlavní domácí prioritu považuje premiér oblast důchodů. „Hlavně bychom chtěli vyřešit důchody. A oddělit důchody od rozpočtu,“ řekl Babiš a zdůvodnil prioritu tím, že za minulé vlády rostly jak mzdy, tak i důchody, ale oproti mzdám důchody nerostly stejnou dynamikou. Tu považuje Andrej Babiš za nedostatečnou. Zaměřit by se pak chtěl hlavně na důchody u matek. Počítá s tím od dalšího rozpočtu.

V oblasti daní z příjmů má prioritu jejich snížení. „Rušíme superhrubou mzdu,“ uvedl v živém vysílání a dodal, že tu vnímá jako marketingový podvod ODS. Daň by tak podle něho měla být 19 % ze mzdy zaměstnanců do určité výše příjmů. „Právnické osoby neměníme,“ odpověděl na dotaz, jak to bude vypadat s podnikajícími subjekty, a dodal, že prioritou v oblasti podnikání je digitalizace.  

Řeč došla i na DPH. „Chceme snížit DPH u základních potravin na 10 %,“ uvedl a připomněl, že snížení by se dále mělo týkat také třetí a čtvrté vlny EET.

Programová idea by nebyla kompletní bez priority v zahraniční politice. „Zastavení ilegální imigrace do Evropy,“ vyjmenovává důrazně hlavní prioritu předseda ANO a dodává, že je třeba vysvětlit spojencům, že řešení zastavení ilegální migrace do Evropy tkví v ochraně hranic. Zásadní je vyřešení situace mimo kontinent. „Musíme bojovat za bezpečnost všech Evropanů,“ dodává také rázně.  

Na otázku, zda euro ano, nebo ne, říká jasně: „Euro má výhody pro firmy, ale pro náš stát má také spoustu nevýhod,“ a vyjmenovává finanční a jiné závazky, které ze vstupu do eurozóny pro členský stát vyplývají. Přičemž zdůrazňuje: „Eurozóna se musí reformovat.“ Eurozóna byla podle něj původně ekonomický projekt, ze kterého se postupně stal projekt politický. „Zásadně odmítám tezi, že když nejsme v eurozóně, jsme nějakým způsobem pomalejší,“ říká rázně. 

Zpátky domů. Bude pokračovat i nadále „hlasovací koalice“ ANO, SPD, KSČM? Ptá se redaktor. Babiš v tomto případě argumentuje, že toto hlasování vzniklo z důvodu, aby se mohly řádně odhlasovat všechny záležitosti související s ustavující schůzí Poslanecké sněmovny. 

Babiš znovu zopakoval, že s ODS mají dohromady pohodlné 103 hlasy. „Budeme se snažit znova,“ řekl na adresu způsobu vyjednávání s ODS. „Ukážeme jim programové prohlášení a budeme jednat,“ pronesl a  připomněl, že i program Pirátů je hnutí ANO blízký. Podle něj by pak tyto strany měly vysvětlit svým voličům, proč nechtějí vládnout, a převzít zodpovědnost za tuto zemi. „Budeme se snažit víc, abychom vyhověli apelům stran,“ znovu zopakoval.

Důrazně ale uvedl, že nehodlá na nic čekat a vláda začne pracovat co nejdříve. „Občané chtějí, aby vláda pracovala,“ uvedl. Není důvod na nic čekat. „Chceme pracovat,“ uzavřel. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

22:35 Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

Jako každý týden v hlavním vysílacím čase se vysílal na TV Barrandov Týden s prezidentem Jaromíra So…