Chcete stávkovat? Tak předložte seznam účastníků

07.05.2012 17:41

Odbory ostře protestují proti návrhu Drábkova ministerstva. To zpřísňuje podmínky pro konání stávky.

Chcete stávkovat? Tak předložte seznam účastníků
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Do Prahy přijely tisíce protestujících za odstoupení vlády

Oznámení data konání stávky, předložení jmenného seznamu stávkujících a omezení právo na stávku pro některé profese. To jsou nové restrikce, se kterými počítá věcný záměr zákona o stávce a výluce. Předlohu vypracovalo ministerstvo ministra práce a sociálních věcí.

Návrh počítá s tím, že termín stávky by se zaměstnavateli musel oznámit pět dnů před akcí, den předem by odbory měly dodat jmenný seznam lidí, kteří se do stávky zapojí.



Omezení ústavního práva?

Odbory s návrhem zásadně nesouhlasí, domnívají se, že to omezí ústavní právo na stávku."To však nemůže být argumentem proti požadavku jmenného seznamu. Nelze si představit, že by výkon jakéhokoliv práva mohl být anonymním," argumentuje naopak ministerstvo judikaturou Ústavního soudu.

Zaměstnanci zdravotnických zařízení, obsluha jaderných zařízení, ropodovodů a plynovodů, lidé pracující v řízení a zabezpečování letového provozu nebo strážníci obecní policie by podle předlohy měli právo na stávku omezené.



Odbory: Na politickou objednávku

"Návrh nesystémově a zcela zřejmě na politickou objednávku rozšiřuje omezení stávky pro některá povolání, v nichž zaměstnanci v uplynulé době stávkovali," připomíná Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). S tím souhlasí i ministerstvo dopravy, které si myslí, že v jeho rezortu není možné omezit právo na stávku.

Zákon měla projednávat tripartita už v dubnu, nakonec ale premiér Petr Nečas (ODS) jednání odvolal, odboráři na něj nechtěli přijít.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

22:58 Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministers…