Chci, aby mi Hamáček ustoupil, píše Šabatová Babišovi

02.03.2019 9:37

Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby vláda uložila ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) povinnost zpřístupnit jí podklady k rozhodnutím o žádostech o udělení státního občanství. Zatím to Hamáček nedělá, a brání jí tím v práci, uvedla v dokumentu, který má kabinet projednat v pondělí, píše ČTK.

Chci, aby mi Hamáček ustoupil, píše Šabatová Babišovi
Foto: Ivan Noveský
Popisek: Anna Šabatová
reklama

Vnitro již dříve uvedlo, že jde o informace zpravodajských služeb a policistů. Veřejná ochránkyně práv podle ministerstva nemá právo šetřit jejich činnost, údaje jsou navíc tajné.

S tím Šabatová nesouhlasí. „Veřejný ochránce práv je oprávněn a povinen posoudit jednání a rozhodnutí správních úřadů včetně Ministerstva vnitra. Tuto povinnost nemůže splnit bez možnosti seznámit se s podklady pro vydání rozhodnutí,“ uvedla Šabatová v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Vnitro podle ní tím, že jí odmítá stanoviska policie a tajných služeb k žádostem o občanství předložit, porušuje zákon.

Ombudsmanka již dříve prohlásila, že veřejný ochránce práv i jeho zástupce mají ze zákona přístup k utajovaným informacím ve všech stupních utajení v rozsahu nezbytném pro výkon svých funkcí. Tajné služby však následně uvedly, že by zpřístupněním údajů Šabatové mohly vážně ohrozit důležité zájmy, které sledují. Veřejná ochránkyně práv není podle nich zákonným příjemcem zpráv tajných služeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…