Chci, aby vakcína byla dobrovolná. Lubomír Volný se obává o svobodu

04.12.2020 12:51

Ministerstvo zdravotnictví má hotový návrh zákona, který upravuje okolnosti očkování proti nemoci covid-19. V pondělí ho odsouhlasila vláda. Dnes se bude projednávat v Poslanecké sněmovně. V lidech však budí obavy a někteří se formou otevřeného poslance obrátili na poslance, po kterých žádají záruky o dobrovolnosti vakcinace proti covidu. Poslanec Lubomír Volný (JAP) oznámil, že jejich výzvě se rozhodli vyhovět a k návrhu zákona podali pozměňující návrh.

Chci, aby vakcína byla dobrovolná. Lubomír Volný se obává o svobodu
Foto: repro/ČT
Popisek: Lubomír Volný

Tlak na co nejrychlejší plošnou vakcinaci proti covid-19 budí v občanech velké pochybnosti. Očkování má začít v lednu nastávajícího roku. V médiích se objevují informace o tom, že očkovaní budou odměněni „bonusy“ v podobě zproštění povinnosti nošení roušky a vybaveni Covid-pasem budou moci volně cestovat do zahraničí.

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23597 lidí

„Naši poslanci budou v nejbližších dnech projednávat návrh zákona o očkování proti covid-19. V obavě o zdraví a svobodu nás i našich děti, v obavě z takto pojaté dobrovolnosti, adresujeme poslancům text pozměňovacího návrhu. Čtěte pozorně, jde o to nejcennější. Pokud naše obavy sdílíte, připojte se k apelu na poslance,“ předeslal Jan Hnízdil, jeden z autorů otevřeného dopisu.

V apelu na poslance občanští aktivisté uvádí: „Na základě mediálních vyjádření členů vlády a dosavadního vývoje situace okolo koronaviru máme důvodné obavy, že očkování proti covid-19 se stane podmínkou pro uplatňování řady základních lidských práv a svobod,“ uvádí v dopise s tím, že povinné plošné očkování proti covid-19 je „nepřípustné a zneužitelné“.

Existuje jen jediná záruka, že k něčemu takovému nedojde, a to garance svobody volby v předkládaném zákoně. „V příloze posíláme pozměňovací návrh včetně podrobného odůvodnění. Žádáme vás, abyste jako ti, kdo jsou zvoleni z naší vůle, učinili vše, co je zapotřebí pro ochranu našich občanských práv a svobod. Jestliže má být očkování opravdu dobrovolné, deklarujte tuto skutečnost jasně v zákoně,“ apelují autoři na poslance.

Podle Volného nelze vynechat ani jednu možnost k obraně těch, kteří se nehodlají vakcinovat neprověřenou vakcínou, která podle něj navíc může poprvé v historii vakcinace lidí zasahovat do lidského genomu. „Rozhodli jsme se vyhovět autorům níže přiloženého otevřeného dopisu poslancům a podali jsme jejich pozměňující návrh. Děkujeme jím tímto za jejich občanskou aktivitu, ke které se s radostí přidáváme,“ uvedl poslanec.

Tento pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o očkování proti onemocnění covid-19  říká: „Očkování je dobrovolné. Podstoupení očkování nesmí být žádným způsobem vymáháno ani nesmí být očkováním podmíněn výkon základních lidských práv a svobod.“ Celé znění včetně věcného odůvodnění si můžete přečíst ZDE.

Otázka očkování proti covidu-19 je také součástí otevřeného dopisu lékařů vládě, Parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize, který do této chvíle podepsalo více než 75 tisíc petentů. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…