Chovanec chce po Německu vysvětlit situaci z iráckými uprchlíky

04.04.2016 14:45

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bude chtít po německých kolezích vysvětlení, proč si 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří odešli z ČR, nechali na svém území. České televizi dnes také řekl, že si nechá vypracovat právní analýzu celé situace a v úterý ji zašle německému ministrovi vnitra. Podle Chovance německá strana měla uprchlíky vrátit do Česka, kde původně požádali o azyl. Rozhodnutí Německa ve věci pokládá za precedentní.

Chovanec chce po Německu vysvětlit situaci z iráckými uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý

Skupina křesťanských iráckých uprchlíků byla původně ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela do Německa. Podle původní dohody s německou policií se měli Iráčané vrátit do Česka dnes ráno, nakonec německá strana svou žádost o převzetí cizinců stáhla s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.

Chovanec uvedl, že bude chtít po svých německých partnerech detailně vysvětlit, proč k tomuto kroku nakonec přistoupili. Současně se s nimi bude chtít domluvit, co dál. Podle ministra uprchlíci přišli do Česka v rámci kvót a celý případ tak nyní ukazuje, že tento systém nefunguje.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21, dosud přijelo 89 běženců. Když pětadvacetičlenná skupina opustila bydlení na Jihlavsku, ministr vnitra projekt na přesídlení dočasně pozastavil. Budoucnost projektu má řešit ve čtvrtek vláda, která dostane na stůl podle Chovance dvě varianty, a to pokračování nebo pozastavení programu. Chovanec řekl, že on sám chce vládě navrhnout jeho pozastavení nebo zrušení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

8:51 Vladimir Putin: To si myslíte, že všechny odposloucháváme? Skripal, Ukrajina, Sýrie... My jsme tohle nechtěli. Ty mrtvoly? To je jinak

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti summitu v Helsinkách sešel nejen s americkým prez…