Chtěl, abychom ho pustili na summit. To nešlo. Tak emír Kataru odletěl

06.10.2022 8:45

Ve středu do Česka přiletěl katarský emír Tamim bin Hamad Sání. Na Pražském hradě jednal s prezidentem Zemanem, posléze byly v plánu rozhovory s premiérem Petrem Fialou (ODS) i s několika jeho ministry včetně ministra průmyslu a obchodu za STAN Jozefa Síkely. Jenže najednou ještě během středy emír nečekaně zase odletěl. Původně měl v Česku pobývat ještě ve čtvrtek.

Chtěl, abychom ho pustili na summit. To nešlo. Tak emír Kataru odletěl
Foto: KPR
Popisek: Prezident Zeman a Tamim bin Hamad Sání, emír Kataru

Deník N přinesl informaci, že se česká diplomacie musí vyrovnat s nečekaným zádrhelem. Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který do Česka přiletěl ve středu a měl tu pobývat ještě během čtvrtka, z Česka ve středu ve spěchu odletěl.

Podle ČTK bylo v plánu nejen setkání s prezidentem Zemanem a premiérem Petrem Fialou (ODS), ale také s ministrem průmyslu za STAN Síkelou, ministrem dopravy Martinem Kupkou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Proč změnil program?

Podle zdrojů z české diplomacie vznesl požadavek, aby se mohl jako oficiální host účastnit večeře pro asi 50 státníků, která se bude konat u příležitosti velkého summitu EU v Praze, ale přes veškerou snahu české diplomacie se to nepodařilo zajistit. Zklamaný emír proto z Česka odjel předčasně.

„Snažili jsme se jeho požadavku vyhovět, ale nebylo už možné, aby se zítřejšího jednání a večeře účastnil jako oficiální host. S tímto požadavkem nebyl souhlas ze stran ostatních účastníků, a to i proto, že setkání připravují i ostatní země dlouho a není možné na seznam regulérních hostů přidat další lidi,“ popsal situaci zdroj z diplomacie.

Dohoda o spolupráci mezi Českou republikou a Katarem prý byla podepsána a emír údajně chápe, že se Česko snažilo dostat ho na evropská jednání. Pokud je s někým nespokojen, tak prý s ostatními politiky, kteří mu oficiální účast na akci znemožnili.

Předseda vlády Petr Fiala novinářům sdělil, že pro Katar je Česko jedním z preferovaných partnerů na dodávky LNG. Na premiérova slova upozornila ČTK.

„S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci ČR a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání, investic a energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice hledá Česká republika především spolehlivé dodavatele LNG (zkapalněného zemního plynu),“ uvedl předseda vlády.

Šlo o historicky první návštěvu katarského emíra v Česku.

Německo vyjednávalo s Katarem o dodávkách plynu řadu měsíců. Německý ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) přicestoval do katarského Dauhá již v dubnu tohoto roku. Katar disponuje největšími nalezišti plynu na světě.

Německý týdeník Der Spiegel napsal, že zpočátku nebyla německo-katarská jednání snadná. Ale v jednu chvíli se rozhovor katarského emíra a německého ministra stočil k fotbalu a tady se prý podařilo prolomit ledy.

Katar pořádá mistrovství světa v tomto sportu a Habeck přislíbil, že by se na některé zápasy mohl přijet podívat.

Českým čtenářům zprostředkoval tuto informaci deník Právo. Emír si prý vybavil jeden fotbalový zápas z roku 1990 mezi Nizozemím a Německem a rád by si prohlédl jeho opakování v novějším střihu, o 30 let později.

„Napětí ihned povolilo, protože emír si okamžitě vybavil zápas obou týmů na šampionátu v roce 1990 v Itálii (2 : 1 pro Spolkovou republiku), který jako chlapec sledoval v televizi. Nizozemec Frank Rijkaard tehdy plivl Rudimu Völlerovi do vlasů,“ uvedl deník.

„V paláci zavládla atmosféra jako mezi kluky,“ vylíčil změnu ovzduší jeden ze svědků.

A tehdy Německo podepsalo dohodu s Katarem o dodávkách plynu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

12:42 Trochu silné kafe, ne? Okamura jen koukal, jak se hejtman Kuba rozjel

V první hodině nedělní Partie CNN Prima News se střetli jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a předse…