Chudí, nevzdělaní, necestují... Expert: Kdo odmítá očkování

21.06.2021 8:17

Mladí Češi do 30 let se do očkování proti nemoci covid-19 příliš nehrnou. Ale pořád je to lepší než u Moravanů a Slezanů. U nich je chuť nechat se očkovat ještě nižší. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, exministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly a dalších odborníků, to může být problém, protože bez mladých lidí se nepodaří dosáhnout kolektivní imunity. Sociolog Daniel Prokop vysvětlil některé důvody, proč se lidé očkování vyhýbají. Například kvůli nedostatečnému vzdělání a chudobě.

Chudí, nevzdělaní, necestují... Expert: Kdo odmítá očkování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7146 lidí

Zájem o to, nechat se očkovat, pomalu klesá. Především mezi mladými Moravany a Slezany. V Čechách je situace o něco málo lepší. Ukazuje to analýza dat, kterou publikoval server Lidovky.cz. Odborníci přitom upozorňují, že kolektivní imunity bude dosaženo, pokud bude očkováno alespoň 70 procent populace.

„Například ve Zlínském kraji projevila zájem o očkování pouze asi čtvrtina mladých mezi 16. a 30. rokem života. Prakticky stejná čísla vykazují i Moravskoslezský a Olomoucký kraj,“ napsal server.

Epidemiolog Roman Prymula, poradce prezidenta Zemana a bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO, má za to, že stát musí zapracovat na kampani na podporu očkování mladých.

Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich k tomu poznamenává, že nečekal na stát, nechal v kraji připravit lokální kampaň na podporu očkování a ta teď nese své ovoce. „Těší mě, že velký zájem máme hlavně v kategorii od 16 do 20 let, dokonce větší než u starších dvacátníků,“ uvedl Grolich.

Sociolog Daniel Prokop doplnil, že zájem o očkování klesá v chudších regionech a souvisí i s nižším vzděláním, čím vyšší vzdělání, tím vyšší ochota nechat se očkovat. „Navíc lidé z nižších tříd tolik necestují, proto nemají takový užitek z očkovacího pasu,“ upozornil.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi upozornil, že v případě indické mutace koronaviru, která je dnes označována jako mutace delta, by mělo být proočkováno až 90 procent populace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…