Chvílemi nevím, jestli se mám štípnout, zda spím, či bdím, říká Václav Klaus k uprchlíkům. Mluví i o zločincích a sardinkách

5.10.2015 8:11 dop.

Exprezident Václav Klaus považuje vstřícný postoj Německa a Bruselu k migrantům za hloupý. „Chvílemi nevím, jestli se mám štípnout, zda spím, či bdím,“ uvedl v rozhovoru pro deník Blesk, kde také poukázal na nefér přístup Evropské unie k jednotlivým členským zemím.

Chvílemi nevím, jestli se mám štípnout, zda spím, či bdím, říká Václav Klaus k uprchlíkům. Mluví i o zločincích a sardinkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Je úsměvné, že více než deset let po 11. září byl každý člověk v turbanu či s burkou považován za teroristu. Já jsem to tehdy považoval za dětinský postoj Západu. Zrcadlově dětinské je tuto stránku vůbec nevidět. Ale zdá se, že pan Gauck a paní Merkelová pořád hrají kartu vstřícnosti. Chvílemi nevím, jestli se mám štípnout, zda spím, či bdím,“ nešetřil Klaus německé a unijní elity při odpovídání na otázku Blesku, proč ve svých vystoupeních mnohem méně než jiní politici zmiňuje riziko vniku islamistů na české území.

Podobně jako prezident Zeman, který při návštěvě Vyšních Lhot odmítl navštívit uprchlické zařízení, neb se prý s nezvanými nesetkává, nevidí ani Klaus důvod, proč by měl politik legitimizovat běžence svojí návštěvou. „V zařízení tohoto typu jsou migranti, kteří prošli načerno. Podlezli plot nebo závoru. Navíc nevíte, jestli nejsou ve vlastní zemi považováni za zločince,“ objasnil Klaus, proč se nechce s běženci setkat. Falešná selfíčka, která si s uprchlíky pořizuje kancléřka Merkelová, jsou dle jeho názoru nedůstojná.

V souvislosti s uprchlickou krizí označuje Klaus za do očí bijící údajnou lživost a faleš nefér přístup k jednotlivým zemím Evropské unie. Poukazuje na to, že v Německu jsou zapalovány azylové domy, a nic se prý neděje. „Představte si, že by to někdo nedejbůh zkusil tady. Češi by byli ten den vylučováni z Evropské unie,“ nelíbí se exprezidentovi.

V rozhovoru pro deník Blesk Klaus také uvedl, že s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků nesouhlasí, a kdyby bylo na něm, nepodřídil by se Evropské unii. „Podíváte-li se tady z našeho okna, tak uvidíte takového prostoru a zeleně, že by se tam daly postavit tisíce stanů či takových těch maringotek, ve kterých bydlí dělníci. Lidská komunita je ale něco jiného než množství sardinek, které se dají naskládat na jedno místo,“ míní český exprezident.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…