„Jako právník si myslím, že komisi, která by měla prošetřit okolnosti případu Opencard, by neměla vést trestně stíhaná osoba," uvedl Chvojka, který byl ve druhém kole středeční volby předsedy komise Schwarzovým protikandidátem. Chvojka podotkl, že nynější situace není úplně standardní, když šéf komise může rozhodovat o směru její práce.
„Osobně si myslím, že je to možná jeho ješitnost, chtěl být předsedou, Poslanecká sněmovna při tajných volbách dala důvěru mně. Celá Poslanecká sněmovna věděla, že jsem byl vydán," reagoval Schwarz. Soudí, že poslanci mu dali důvěru kvůli tomu, že zná postupy vyšetřování, dokáže vyhodnotit spis a najít případné chyby.
Schwarz sám žádal o vydání
Dalšímu členovi komise Ivanu Gabalovi (KDU-ČSL) nyní Schwarzovo působení v čele komise nevadí. Připomněl, že Schwarz sám žádal o vydání a je si jistý, že bude shledán nevinným. „Podezření, že by komisi využíval k nátlaku na státní zastupitelství nebo policii, by bylo nepřiměřeným vyjádřením nedůvěry k jeho osobě," uvedl Gabal. Problém by podle něho nastal v případě, že by byl Schwarz odsouzen; v takovém případě by komisi vést nemohl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk