Chyba, která se naší zemi vymstí. Daniel Kroupa vydal varování ohledně Babiše

22.11.2018 22:33

Zvolení Andreje Babiše bylo velkou chybou, která se České republice vymstí, říká politolog a signatář Charty 77 Daniel Kroupa. Mladí lidé tak podle něj mají v tuzemské politice pouze antivzory. „Na nejvyšších místech v politice se pohybují lidé, kteří mnohonásobně selhali, a má to katastrofální vliv na morální stav společnosti,“ říká v rozhovoru pro server E15.cz.

Chyba, která se naší zemi vymstí. Daniel Kroupa vydal varování ohledně Babiše
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa
reklama

„Politika, která po sametové revoluci ovládla náš veřejný prostor, zažívá své vzestupy a pády. Poslední dobou se mi zdá, že ten pád probíhá příliš hluboko. Na morální stav společnosti má tento sestup naprosto katastrofální vliv. Je to tím, že na nejvyšších místech jsou lidé, kteří mnohonásobně selhali, a dokonce to považují za svou přednost,“ řekl hned v úvodu Kroupa.

„Víte, když byl někdo komunista, agent Státní bezpečnosti, nebo podnikal tím, že se zmocňoval cizích firem a sám žádné nevybudoval... To je najednou premiér České republiky? Ke kterému lidé vzhlížejí?“ kroutil politolog hlavou nad tím, že ještě donedávna by tyto vlastnosti veřejnost neakceptovala. „Hlavně když ten člověk dokáže prosadit svou a je bohatý, pak je to pro ně asi dobrý manažer a můžeme mu svěřit svou zemi,“ poznamenal ironicky Kroupa.

Velkou chybou tak prý bylo Babišovo zvolení. „To byla velká chyba, která se nám ještě vymstí. A Babiš si toho sám byl ze začátku vědom, tak o tom sám mluvil. Sám říkal, že kvůli tomu do politiky nepůjde. Jeho slovo ale nemělo žádnou váhu, vzápětí jej porušil,“ doplnil.

A čím by se nám jeho zvolení mělo konkrétně vymstít? „Mám na mysli mladou generaci, která vlastně na vrcholných pozicích ztrácí své vzory a musí je hledat jinde,“ řekl jasně Kroupa s tím, že dnešní politici jsou antivzory.

Na námitku, že je Babiš ale jedním z nepopulárnějších politiků u nás, kterého zvolilo třicet procent lidí, Kroupa namítl, že by se spíše dalo říct, že ho sedmdesát procent lidí nezvolilo. „On je vůdce nejsilnější voličské menšiny, která mu důvěřuje, a vzhledem k tomu, že ostatní strany, co jsou v opozici, nemají vůdce, tak se jeví, že Babiš je jediná důležitá osoba v tomto prostoru,“ uvedl a doplnil, že doufá, že se do budoucna tyto věci změní.

Na Babišovo prohlášení, že však nikdy neodstoupí, se podle Kroupy může brzy změnit. „Vzhledem k tomu, že však často mění své postoje, se klidně může stát, že za týden, měsíc, rok svůj názor změní.“ Prezident Zeman jej prý podporuje, jelikož ten má zase svou politickou agendu a zájmy, jako je například kanál Dunaj–Odra–Labe. „Zeman ví, že se do českých dějin nezapsal příliš pozitivně, a tak chce vyrýt do země hlubokou brázdu, která tam bude dalších tisíc let,“ řek Kroupa s tím, že ta se bude jmenovat po něm, a tím vstoupí zcela jistě do historie.

„Čím více se pan premiér podobá postřelené kachně, tím větší sílu mají tyto nápady Zemana. Když vyjednává o jeho podpoře, že ho bude znovu jmenovat, tak si může klást své podmínky,“ sdělil s tím, že ačkoliv rozumní lidé vědí, že kanál Dunaj–Odra–Labe je ekonomický nesmysl, tak na Ministerstvu dopravy se už shromáždila skupina expertů, kteří z této stavby budou profitovat, udělali analýzy, jaké to bude mít obrovské přínosy pro ekonomiku, zejména dopravu. „Tak to se asi každý zasměje,“ doplnil.

To, co se nyní okolo Babiše a jeho syna děje, podle Kroupy ukázalo, že vlastně premiéra zase až tak moc jeho syn ve skutečnosti nezajímá. „Má s ním minimální kontakty a pravděpodobně s ním podle výpovědi syna manipuluje, aby ho odstavil od vyšetřování, aby byl pro policii nedostupný,“ řekl Kroupa, podle kterého to jediné dává smysl.

Kroupa zdůraznil, že nemá jediný důvod mladému Babišovi nevěřit v tom, co říká. „Já bych mu dokonce věřil více než Babišovi staršímu. Jestli je psychicky nemocný, jak říkají, to já nevím, neexistuje zatím žádný objektivní posudek,“ zdůraznil.

Existuje však zpráva o zdravotním stavu syna Andreje Babiše, kterou sepsala psychiatrička Protopopová (ANO). To podle Kroupy není dostačující. „Protopopová ovšem taky dostala funkce na ministerstvu,“ zvedl ukazováček s tím, že všechna svědectví v této kauze mohou být problematická. Přesto na něj tvrzení Babiše mladšího působí daleko důvěryhodněji než tvrzení jeho otce. „Babiš starší, ať už je duševně zdravý, nebo ne, tak vše, co dělá, přizpůsobuje jen zájmům své obhajoby,“ uzavřel.

  • Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …