Chybí vám peníze? Zdražte daň z nemovitosti, radí Schillerová městům

16.06.2019 21:21 | Zprávy
autor: vef

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se nechala slyšet, že jestli městům chybějí finance, mají zdražit lidem daň z nemovitosti. Aspoň to uvedla pro server Seznam Zprávy. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Chybí vám peníze? Zdražte daň z nemovitosti, radí Schillerová městům
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Obce totiž mohou vybíranou daň z nemovitostí znásobit. Radnice to však příliš nevyužívají, a to přestože to jsou částky, které jdou přímo do jejich rozpočtů. „Obce se mohou rozhodnout o navýšení této daně v té jednotlivé lokalitě, a to dokonce koeficientem, který mohou mít až pětinásobný,“ uvedla Schillerová představitelům měst, kteří si stěžovali, že nemají dostatek peněz. 

Původní text ZDE.

Podle jejích slov, pokud obce budují infrastrukturu, tak je zdražení daně z nemovitosti jen o politické odvaze. Daň se podle všeho  připravuje zvýšit Praha, která chce zdvihnout onen zmiňovaný koeficient na dvojnásobek. Liberec naopak navýšení odmítá, neboť se domnívá, že nelze dohánět nedostatek finančních prostředků z rozdělení daní od Ministerstva financí místním koeficientem. Alespoň to tvrdí primátor Liberce Jaroslav Zámečník. 

„Obce říkají, že nemají peníze na přenesený výkon státní správy,“ říká k tomu výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. „Není to o tom, že od občanů vybereme peníze a budeme z toho hradit povinnosti, které nám ukládá stát. To by nebylo v pořádku,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …