Čína oficiálně vyhlásila: Vymýtili jsme chudobu

07.04.2021 20:05

Čína dokázala zcela vymýtit chudobu. Aspoň tedy tu na venkově. „Naše úplné vítězství nad extrémní chudobou je vynikajícím úspěchem v historii Číny i lidstva. Posílilo sebedůvěru čínského národa a jeho pocit hrdosti, soudržnosti a spřízněnosti,“ píše se ve státním plátku. Číňané myslí i na rovnoprávnost žen. „Chudoba není socialismus, socialismus znamená odstranění chudoby,“ kdo to pronesl?

Čína oficiálně vyhlásila: Vymýtili jsme chudobu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Billboardy a obrazovky s prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem jsou zde v mnoha ulicích či institucích
reklama

Anketa

Je Janek Ledecký dezinformátor?

33%
67%
hlasovalo: 8116 lidí

Čínská tisková agentura spravovaná státem, Xinhuanet, zveřejnila obsáhlou analýzu o údajném vymýcení chudoby v této asijské zemi. „Chudoba je chronické utrpení lidské společnosti a společná výzva, které čelí celý svět. Chudoba a s ní spojené problémy včetně hladu, nemocí a sociálních konfliktů jsou vážnými překážkami ve snaze lidí o lepší život, proto bylo vymýcení chudoby vždy přáním, které je třeba splnit. Dějiny lidstva jsou dějinami neúnavného boje proti chudobě,“ zní v úvodu článku. Podařilo se tedy Číně chudobu vymýtit? Podle státního tisku ano.

„Chudoba není předurčená ani nepřemožitelná. Zkušenosti Číny se zmírňováním chudoby naznačují, že nejdůležitější je odvaha, vize, smysl pro zodpovědnost a dychtivost přijímat výzvy. Se silnou vůlí a odhodláním i praktickými opatřeními lze dosáhnout stabilního pokroku směrem k překonání chudoby a dosažení společné prosperity,“ píše se dále.

Celý článek ZDE:

Následovala připomínka historického vývoje Číny, hlavně tedy Komunistické strany Číny, která prý za úspěchem s odstraněním chudoby stojí. Tato strana vznikla před sto lety v roce 1921. „Komunistická strana Číny vzala štěstí lidí a omlazení národa jako svou aspiraci od svého založení a sjednotila a vedla lidi k boji za lepší život po celá desetiletí,“ myslí si funkcionáři. První generace strany pod vedením Mao Zedonga údajně považovala osvobození rolníků za základní otázku revoluce. Čínská lidová republika pak vznikla 1. října 1949. Mezi prvními kroky nového režimu byla například reforma půdy, která změnila 2 000 let starý feudální systém.

„Tím byla odstraněna hlavní institucionální překážka eliminace chudoby. Socialistická transformace proběhla v zemědělství, v jednotlivých řemeslných průmyslech a v kapitalistickém průmyslu a obchodu. Zřízení socialistického systému poskytlo základní institucionální záruku pro řešení základních příčin chudoby. Socialistický rozvoj probíhal na všech frontách a vytvářel nezávislý a poměrně ucelený průmyslový systém a ekonomický systém,“ pokračovali Číňané. Důležité pak byly prý reformy, které proběhly na konci sedmdesátých let, jež začaly otevírat Čínu světu a začaly zavádět některé protržní reformy.

V sociální oblasti pak byl důležitý politik Deng Xiaoping. Ačkoliv nezastával úřad prezidenta, od konce 70. let byl faktickým vůdcem Čínské lidové republiky. Prosazoval strategii „socialistické tržní ekonomiky“ a otevřel Čínu světovému trhu. „Chudoba není socialismus, socialismus znamená odstranění chudoby,“ mělo být heslo, který Xiaoping zastával. Nastavil strategický plán, kterého se Čína údajně drží dodnes.

Čínský boj s chudobou vešel do kritické fáze po 18. sjezdu Komunistické strany Číny v roce 2012. Po osmi letech tvrdé práce však Čína údajně dosáhla cíle, což tedy bylo vymýcení extrémní chudoby. To se však mělo týkat chudoby na venkově, jak ukazují grafy. „Čína si zajistila úplné vítězství v boji proti extrémní chudobě. Poprvé v tisícileté historii odstranila celkovou extrémní chudobu a uvědomila si staletou touhu čínského lidu,“ psal Xinhuanet.

Počet venkovanů žijících v chudobě (v milionech)

Zatímco graf o počtu venkovanů žijících v chudobě má pravidelnou klesající tendenci, zajímavější je graf s počtem zchudlých okresů. Zde je vidět mnohem větší zlom. Zatímco mezi lety 2012 až 2016 se údaj držel na přibližně stejné hodnotě, najednou zaznamenal údaj velký zlom a pokles.

Během let 2013 až 2020 se měly též zdvojnásobit průměrné roční příjmy chudších venkovanů. Z šesti tisíc juanů v roce 2013 na 12 500 juanů v roce 2020. Jeden juan je podle aktuálního kurzu 3,3 Kč. Jde tedy o růst z necelých dvaceti tisíc korun ročně na čtyřicet tisíc korun ročně. Průměrný meziroční růst je tedy 11,6 %, pro občana České republiky jde však o nepředstavitelně nízké částky.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16185 lidí

Centrální vláda často stavěla ve zchudlých oblastech infrastrukturu, neboť ta velmi často na venkově chyběla. „Nedostatečný přístup k dopravě, elektřině, pitné vodě a komunikacím brání rozvoji oblastí postižených chudobou. Výstavba infrastruktury je základním prvkem v boji proti chudobě; díky intenzivnějšímu úsilí a dalším investicím posílila nová infrastruktura v chudých oblastech jejich sociální a ekonomický rozvoj,“ píše se v článku.

Nezapomíná se však ani na kulturní dědictví země. „Čína posílila ochranu a podporu tradiční kultury, lidové kultury a etnické kultury v chudých oblastech, aby zachovala bohatství kulturní rozmanitosti. Provedla plán revitalizace tradičního čínského řemesla za účelem ochrany a rozvoje řemesla ve starých revolučních oblastech, oblastech s velkým počtem obyvatel etnických menšin, příhraničních oblastech a oblastech postižených chudobou.“ Právě rozvoj turismu je prý důležitý pro ekonomický rozvoj venkovských oblastí.

Pro Čínu je podle zprávy důležitá i rovnoprávnost žen. Prováděním Osnovy rozvoje žen v Číně (2011–2020) dala Čína prioritu pomoci ženám při zmírňování chudoby a snižování počtu žen v chudobě, přičemž ženám bylo poskytováno přednostní zacházení při provádění politik zmírňování chudoby, byly jim přidělovány finanční prostředky a byla přijata opatření, která pomohla vyřešit nejobtížnější, nejvíce znepokojující a nejnaléhavější problémy. Pomohly i garantované mikropůjčky v celkové hodnotě 450 miliard juanů. Tato částka měla pomoct 8,7 milionu Číňankám v začátku podnikání a zvýšit si příjmy.

„Naše úplné vítězství nad extrémní chudobou je vynikajícím úspěchem v historii Číny i lidstva. Posílilo sebedůvěru čínského národa a jeho pocit hrdosti, soudržnosti a spřízněnosti. Posílilo důvěru lidí v cestu, teorii, systém a kulturu socialismu s čínskými charakteristikami a dalo jim důvěru v jejich schopnost budovat lepší život,“ píše se dále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…