V letošním roce by mělo do České republiky přitéct skrze čínské firmy přes 100 miliard korun, dalších dvě stě miliard dorazí v příštích pěti letech. Jde však pouze o virtuální peníze. Sumu totiž z velké části tvoří peníze v nově vznikajících fondech, které své cíle v Česku budou teprve hledat.
„Prakticky třetinu z této částky například tvoří společný investiční fond čínské skupiny CEFC, kterou v Česku reprezentuje Jaroslav Tvrdík, a další čínské skupiny Hengfeng Bank, určený na nákupy zdejších průmyslových firem. Fond bude mít už letos na nákupy připraveno 1,1 miliardy eur, tedy asi 30 miliard korun,“ píše deník.
Nejvíce dohod podepsal s čínskou stranou Jozef Tkáč z finanční skupiny J&T Finance Group. „V ní polovinu ovládne čínská CEFC. Jejich spojenectví ještě vyztuží čínská bankovní skupina Ping An Bank – společně budou ovládat fond, který by do roku 2020 měl operovat s neuvěřitelnými pěti miliardami eur,“ konstatuje MF Dnes. Ta zároveň konstatuje, že mezi zhruba třicítkou uzavřených dohod a memorand má asi jen polovina vyčíslený ekonomický dopad. Zbytek je prý v poloze porozumění a výměny informací. A v této rovině je i výstavba kanálu Dunaj–Labe–Odra, kterou budou čínské firmy zatím pouze analyzovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef