Čínské riziko, které Zeman přehlíží. Kellner musí do Senátu. Pavel Fischer vážně o bezpečnosti Česka

08.04.2019 17:20

„Tohle téma musí občany zajímat!“ Senátor Fischer bil v rozhlase na poplach. „Je nejvyšší čas se probudit,“ varoval host Českého rozhlasu před přílišným vlivem komunistické Číny na české občany. Před tímto vlivem by měl své občany varovat i prezident, ale ten prý „šilhá na levé oko“ a přehlíží rizika spolupráce s Čínou.

Čínské riziko, které Zeman přehlíží. Kellner musí do Senátu. Pavel Fischer vážně o bezpečnosti Česka
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Pavel Fischer v Ostravě
reklama

Senátor Pavel Fischer zavítal do Českého rozhlasu a hned na úvod vysvětlil, proč trvá na tom, aby mezi senátory dorazil Petr Kellner, jenž rozvíjí svůj byznys mimo jiné i v Číně. „Usilujeme o to, aby téma Číny, aby téma společnosti Huawei a 5G sítí bylo součástí velké parlamentní debaty,“ vysvětlil Fischer. Stojí o to, aby se do této debaty zapojili i podnikatelé působící v Číně včetně Kellnera.

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28799 lidí

Hovořit o bezpečnosti a o možných rizicích obchodu s Čínou by však měli se spoluobčany především politici. Fischer oceňuje, že prezident Zeman lobbuje za české firmy v Číně, ale očekával by od něj, že se stejně intenzivně bude zabývat i tématem bezpečnosti českých občanů. „Když se podíváme na soukromí občanů, tak musíme konstatovat, že v Číně si s tím velkou starost nedělají. Tam je prostě Velký bratr. U nás je ale svoboda,“ doplnil senátor s tím, že existuje riziko, že čínská společnost Huawei soukromí Čechů, Moravanů a Slezanů jistým způsobem naruší.

Zpravodajské služby, jako např. BIS nebo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost odvádějí dobrou práci. Teď prý musejí stejně dobrou práci odvést i politici. „Teď je potřeba se podívat na to, abychom nevyprodali s těmi kontrakty kus naší suverenity. O to tady jde,“ zdůraznil senátor. Číňané sice často nabízejí nejlevnější technologie, ale nejlevnější neznamená, že budou nejbezpečnější. „Je nejvyšší čas se probudit,“ bil na poplach host.

Ve chvíli, kdy máte technologie, na kterých poběží celý průmysl a celá administrativa, no tak hlásím, že je třeba hlídat data... toto je součást té politické debaty, která musí zajímat občany,“ dodal.  

Tématem bezpečnosti a nebezpečnosti čínských technologií se prý zabývají všichni naši západní spojenci. O to víc stojí Fischer o to, aby Kellner dorazil do Senátu a popsal tam své čínské plány. Už kvůli potřebě vybudovat vzájemně výhodné vztahy EU a Číny. Budovaná Hedvábná stezka nesmí podle senátora připomínat jednosměrku, ale oboustranně výhodnou spojnici EU a Číny.

Pokud jde o Česko, podle Fischera nejsme tak malí, abychom se museli nechat vykupovat Čínou, ale musíme jednat jako sebevědomý členský stát EU. Unie by podle Fischera měla táhnout za jeden provaz. Někteří politici prý za jeden provaz netáhnou. „Mám pocit, že v případě prezidenta republiky a Číny trochu šilháme na levé oko,“ varoval Fischer s tím, že čínská komunistická strana se klaní Mao Ce-tungovi, který má na rukou krev milionů lidí. Tatáž Čína používá moderní technologie na špehování lidí a na to musíme dát opravdu pozor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pár slov přidal i ke kauze Pražské strojírny, která tvrdí, že Fischer dostal od společnosti milion korun, ale práci, kterou za ni měl odvést, neodvedl.

Jako někdejší český diplomat ve Francii měl firmě pomoci dosáhnout na zakázky ve Francii. „Poradenský kontrakt Fischer podepsal k 1. březnu 2016 s odměnou 110 tisíc korun měsíčně a náhradou cestovních výdajů. Smlouva, za firmu signovaná Říhou, měla původně trvat do konce června stejného roku, ale byla dvakrát prodloužena, spolupráce skončila až v závěru roku 2016,“ napsal server Aktuálně.cz.

Momentální krizový manažer a člen hnutí ANO Róbert Masarovič tvrdí, že nemá v ruce žádný papír o tom, co vlastně Fischer udělal, když už za to dostal milion.

A co k tomu všemu říká sám Fischer? „Během své profesní kariéry jsem pracoval pro desítky klientů a svou práci jsem vždy odvedl. K žádným soudním sporům nikdy nedošlo. Nevidím důvod komentovat jednotlivé případy,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

22:43 Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček přinesl komentář k současné situaci, kdy lidé i firmy se bojí krize …