Mimořádné zasedání zahraničního výboru se však muselo obejít jak bez předvolaného čínského velvyslance Čang Ťien-mina, tak bez šéfa zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka, který nótu podpořil přípisem. Poslanci i tak výhrůžný tón nóty odmítli.
„Konstatovali jsme, že velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze zcela ignorovalo snahu zahraničního výboru o spolupráci, a poškozuje tak obraz Čínské lidové republiky v České republice,“ dodal k jednání také lidovec Mihola. Stejně tak uvedl, že v usnesení kritizovali i to, že odbor zahraničních věcí Kanceláře prezidenta republiky nedostatečně koordinuje zahraniční politiku s Ministerstvem zahraničních věcí.
„Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009,“ píše ve stanovisku s datem 13. ledna Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta.
Číňané v listu uvádějí, že cesta na Tchaj-wan silně ublíží cítění čínských lidí, uškodí přátelské atmosféře spolupráce mezi Čínou a Českou republikou, poškodí reputaci České republiky u čínské veřejnosti a dotkne se zájmů České republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef