Čínský jüan znovu oslabil, centrální banka se snaží trh uklidnit

13.08.2015 11:56

Čínská centrální banka dnes snížila oficiální kurz jüanu o další zhruba jedno procento. Tržní kurz měny ale oslaboval už jen mírným tempem, což ukazuje, že banka se snaží jeho propad utlumovat. Od úterní nečekané devalvace oficiálního kurzu ztratila čínská měna už asi čtyři procenta. Centrální banka ale tvrdí, že pro další pokles kurzu není důvod a rázně odmítla také spekulace, že uvnitř čínské vlády je tlak na devalvaci jüanu až o deset procent.

Čínský jüan znovu oslabil, centrální banka se snaží trh uklidnit
Foto: Radim Panenka
Popisek: Česká a čínská státní vlajka

Dnešní střední kurz jüanu centrální banka stanovila na 6,4010 CNY za dolar proti středeční úrovni 6,3306 CNY. Jüan se nejprve obchodoval na úrovní 6,4076 CNY a byl pouze 0,1 procenta od oficiálního kurzu. Byl mu tak nejblíže od loňského listopadu.

Tržní kurz jüanu se může od každodenně určovaného středního kurzu odchylovat maximálně dvě procenta na každou stranu. Od března ale jeví tendenci k poklesu a systematicky se pohybuje více než jedno procento pod středním kurzem. Centrální banka dnes oznámila, že urychlí přípravy na zprovoznění devizového trhu a viceguvernér I Kang řekl, že liberalizace finančních trhů přiláká do země více zahraničních investorů.

V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než 20 let v reakci na překvapivé rozhodnutí centrální banky devalvovat měnu o téměř dvě procenta. Krok Pekingu vyvolal obavy z eskalace měnové války a vedl k novým obviněním, že Peking chce znovu poskytnout nečestnou výhodu domácím exportérům.

Analytici ale upozorňují, že jüan za posledních deset let k většině ostatních měn dramaticky posílil. Jeho obchodně vážený index, složený z měn hlavních obchodních partnerů Číny, za deset let vzrostl o 43 procent, plyne z údajů agentury Reuters. Letos i přes devalvaci je čínská měna k většině významných světových měn stále silnější a ztrácí pouze na americký dolar, který letos výrazně zpevňuje. Analytici se přitom domnívají, že při volnějším kurzovém režimu by hodnota jüanu v posledních měsících klesala pod tlakem zpomalování čínské ekonomiky.

Tržně orientovaná reforma

Objevily se ale názory, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu dnes připustilo, že devalvace bude mít na vývoz z Číny příznivý vliv. Zdroje obeznámené s uvažováním vládnoucích kruhů v Pekingu agentuře Reuters řekly, že ve vládě se ozývají hlasy po celkové oslabení jüanu až o téměř deset procent. To ale viceguvernér banky I Kang označil za nepodložené.

Čínská centrální banka dnes ale znovu ujišťovala, že další oslabování domácí měny by už nebylo podloženo ekonomickými faktory. Banka devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu, v níž dává větší slovo při určování středního kurzu tržním silám. V tom Peking získal ve středu podporu Mezinárodního měnového fondu.

„Výraznější oslabování jüanu se zdá čím dál méně pravděpodobné,“ řekl podle agentury AP analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics. Dosavadní pokles kurzu jüanu je podle řady ekonomů příliš slabý na to, aby výrazněji podpořil čínské exportéry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

9:55 „Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

Živá kapela, skákací hrad, sladké koláče i gulášová polévka a lehké mrholení. Tak vypadalo čtvrteční…