Čínský velvyslanec exkluzivně pro PL k cestě prezidenta Zemana: „Pásmo a Stezka“ přináší světu nové příležitosti

25.04.2019 13:01

„Celkem 126 zemí včetně České republiky a 29 mezinárodních organizací podepsalo s Čínou dohody o spolupráci na iniciativě ‚Pásmo a Stezka‘,“ stojí v textu velvyslance Čínské lidové republiky Zhanga Jianmina, který má naše redakce jako jediná k dispozici. Materiál vydáváme bez redakčních zásahů či úprav.

Čínský velvyslanec exkluzivně pro PL k cestě prezidenta Zemana: „Pásmo a Stezka“ přináší světu nové příležitosti
Foto: archiv redakce
Popisek: Velvyslanec Čínské lidové republiky Zhang Jianmin
reklama

Česká delegace na vysoké úrovni vedená prezidentem Zemanem se v Pekingu právě účastní druhého fóra „Pásmo a Stezka“ („Belt and Road“) pro mezinárodní spolupráci. Na tomto fóru, jehož tématem je „Spolupráce Pásmo a Stezka pro lepší společnou budoucnost“, se schází třicet sedm hlav států a předsedů vlád a téměř pět tisíc hostů z více než sto padesáti zemí a devadesáti mezinárodních organizací, kteří zde konzultují zásadní plány spolupráce, budují platformu pro spolupráci a sdílejí výsledky spolupráce.

Iniciativa „Pásmo a Stezka“ si za šest let od svého vyhlášení získala aktivní podporu a vřelé reakce ze strany mezinárodního společenství. Celkem 126 zemí včetně České republiky a 29 mezinárodních organizací podepsalo s Čínou dohody o spolupráci na iniciativě „Pásmo a Stezka“. Celkový objem obchodu Číny se zeměmi zapojenými do spolupráce „Pásmo a Stezka“ přesahuje 6 bilionů amerických dolarů a čínské investice do těchto zemí přesáhly 80 miliard dolarů. Čína spolu s ostatními zeměmi podílejícími se na iniciativě „Pásmo a Stezka“ vybudovala 82 zahraničních zón spolupráce, v nichž vzniklo téměř 300 tisíc pracovních míst. Tyto skutečnosti zapojují běžné občany a přinášejí jim zisk a radost.

Nejdůležitějším důvodem tak rychlých pokroků iniciativy „Pásmo a Stezka“ je to, že se zaměřuje na základní otázku rozvoje. Nejnovější výzkumy institucí jako je Světová banka ukazují, že spolupráce „Pásmo a Stezka“ sníží náklady globálního obchodu o 1,1 – 2,2 procenta a znamená reálný přínos pro světovou ekonomiku. „Pásmo a Stezka“ prostřednictvím zlepšování konektivity infrastruktury pomáhá v rozvojových zemích odstraňovat překážky pro hospodářský růst a bariéry v oblasti obchodu a investic, prospívá procesu regionální ekonomické integrace a poskytuje novou energii pro růst světové ekonomiky v době po globální finanční krizi.

Vzhledem k tomu, že v mezinárodním společenství existuje mnoho nestabilních faktorů a mezinárodní spolupráce čelí mnoha výzvám, má realizace společného rozvoje a prosperity před sebou ještě dlouhou cestu. Protože „Pásmo a Stezka“ klade hlavní důraz na konektivitu v oblasti politik, infrastruktury, obchodu, financí a mezi lidmi, podporuje spolupráci v klíčových oblastech jako je právě infrastruktura, ekonomika a obchod, finance a mezikulturní výměna a znamená konkrétní a uskutečnitelný „čínský návrh“ pro prohloubení regionální a celosvětové kooperace. V současnosti je jeho hlavním proudem teorie příležitostí „Pásmo a Stezka“ a jeho hlavní rytmus představuje vzájemně výhodná spolupráce. Iniciativa rozhodně neznamená „dluhovou past“ nebo jiná nebezpečí, kterými bývá někdy nálepkována.

Naopak, mnoho zemí se díky zapojení do „Pásma a Stezky“ vymanilo z „pasti bránící rozvoji“. Čína vždy dodržuje principy konzultací, spolupráce a sdílení výsledků, dodržuje myšlenky otevřenosti, inkluzivity a transparentnosti a podporuje vývoj ekonomické globalizace směrem k větší otevřenosti, inkluzivitě, všeobecnému přínosu, vyváženosti a společnému zisku.

Česká republika ležící v srdci Evropy je důležitou zemí zapojenou do iniciativy „Pásmo a Stezka“. V roce 2015 podepsaly čínská a česká vláda Memorandum o porozumění o společné podpoře iniciativy „Pásmo a Stezka“ a v následujícím roce Plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“. V rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“, spolupráce „16+1“ a čínsko-českého strategického partnerství se úroveň spolupráce mezi Čínou a Českem neustále zvyšuje a Čína se stala největším trhem pro mnoho českých firem. V průběhu tří let zavedly tři čínské letecké společnosti čtyři přímé linky do České republiky a v roce 2018 navštívilo Česko cca 620 tisíc čínských turistů.  Do Prahy a do Pardubic vedou dvě přímé nákladní vlakové linky z Číny, které spojují trhy asijských a evropských zemí, pomáhají uspokojovat oboustrannou poptávku a zároveň z České republiky dělají stále významnější bránu pro vstup čínských produktů do EU.

Čínský prezident Xi Jinping řekl, že iniciativa „Pásmo a Stezka“ má původ v Číně, ale její příležitosti a výsledky patří celému světu. Pevně věřím, že účast delegace vedené prezidentem Zemanem na druhém Fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci dále prohloubí praktickou kooperaci mezi Čínou a Českem a vytvoří nové příležitosti pro české firmy. Jsem také přesvědčen, že druhý ročník fóra podpoří vývoj mezinárodní spolupráce „Pásmo a Stezka“ k vyšší kvalitě a přinese ještě více příležitostí všem zemím světa a jejich lidem.

Fotografie uvnitř textu: Kancelář prezidenta republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udání starosty Koláře na Kláru Samkovou: ,,A co když o vaší ženě řeknou, že je tlustá k*áva?"

14:47 Udání starosty Koláře na Kláru Samkovou: ,,A co když o vaší ženě řeknou, že je tlustá k*áva?"

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář podal k Advokátní komoře ČR stížnost na advokátku Kláru Samkovou. Ta m…