Církev je skrývala tak dlouho, že už je nemohou vyhodit do Iráku. Uprchlíci, kteří od nás uprchli do Německa, jsou v suchu

20. 6. 2018 8:47

Irácká rodina, která uprchla z Čech, z Německa už vyhoštěna být nemůže. Církev je schovávala tak dlouho, až lhůta uplynula. Rodina si žije dobře, mladí členové se vozí v mercedesu a točí si migranty v táborech na mobil. Zprávu přinesla Mladá fronta Dnes.

Církev je skrývala tak dlouho, že už je nemohou vyhodit do Iráku. Uprchlíci, kteří od nás uprchli do Německa, jsou v suchu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Rodina Georgise Batta přiletěla do Čech na začátku roku 2016. Přivedl je sem nadační fond Generace 21, založený za účelem ochrany křesťanů na Blízkém východě. Nejdříve dostala rodina ubytování v Okrouhlíku u Jihlavy, posléze se měla přestěhovat do centra města. Reportáž, kde si Iráčané stěžují na kvalitu bydlení, odvysílala TV Prima. Tato reportáž pak byla kritizována za uveřejňování výroků mimo kontext.

Fotogalerie: - Podpora veteránů

Nadporučík Jiří Schams přezdívaný Regi byl těžce z...
Bývalý bunkr civilní obrany na Praze 1, dnešní kom...
Zakladatel Nadačního fondu Regi Base I. Hynek Čech...
Desátník Josef Brychta, jenž utrpěl poranění holen...
Brychta u specialisty na Floridě
V komunitním centru mají na stěnách artefakty např...

Anketa

Která skupina obyvatel potřebuje od státu okamžitou pomoc?

57%
2%
hlasovalo: 12486 lidí

V dubnu téhož roku se 25 iráckých uprchlíků rozhodlo z Čech odjet do Německa v najatém autobuse. Hned za hranicemi byli zadrženi německou policií. Řidiči autobusu byli zatčeni kvůli podezření z pašeráctví a následně propuštěni. Německá strana vyzvala Česko, aby si „své“ uprchlíky převzalo zpět. Žádost české úřady napoprvé odmítly kvůli formálním chybám, napodruhé ji už přijaly.

Běženci se zpátky do Čech vrátit nehodlali. Všichni požádali v Německu o azyl. Pěti bylo dovoleno zůstat díky rodinným vazbám v Německu, 3 zmizeli a 17 požádalo o azyl u Evangelické jednoty bratrské. Ta jim ho poskytla na dobu přesně takovou, aby po jejím uplynutí nemohli být z Německa deportováni.

Nyní už se rodina Georgise Batty obávat nemusí, její členové mají azyly i povolení k pobytu. Její členové se baví a jejich profily na sociálních médiích jsou plné obrázků z grilování. Podle fotek nouzí rozhodně netrpí. Kde vzali na svůj život peníze, je prozatím záhadou.

Církev o udělení azylu mlčí. „Nemůžu o jejich případu mluvit, vedení to zakázalo,“ řekla zaměstnankyně církve. Věřící církve pak poslali zprávu, že k udělení azylu došlo z důvodu obav o bezpečí rodiny po návratu do Čech. Prý by mohli být posláni zpátky do Iráku, kde by jim hrozilo smrtelné nebezpečí.

Generace 21 jejich osud dále sleduje, v osobním kontaktu ale není. „Naším cílem bylo dostat je do bezpečí a to se podařilo,“ uvedl na adresu Iráčanů Jan Talafant z nadace Generace 21. České úřady už jejich osud nezajímá. „Skupinu osob, která získala status v Německu, dále nesledujeme,“ vyjádřila postoj Ministerstva vnitra jeho mluvčí Hana Malá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

9:06 Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

Herní vývojář, glosátor a nyní i bojovník proti cenzuře Daniel Vávra se střetl s eurokomisařkou Věro…