Církev se stará o lidi, vzdělává, udržuje dědictví a pomáhá demokracii, obhajuje biskup Holub restituce. A co mu politici říkají do očí?

02.01.2019 7:41

Zdanění restitučních náhrad za nevydaný majetek ublíží víc státu než církvím, míní plzeňský biskup Tomáš Holub. Uvedl to alespoň v pondělním rozhovoru pro Právo. Podle něj by se tak totiž ukázalo, že Česko je země, v níž se nerespektují zákony.

Církev se stará o lidi, vzdělává, udržuje dědictví a pomáhá demokracii, obhajuje biskup Holub restituce. A co mu politici říkají do očí?
Foto: Archiv TH
Popisek: Mons. Tomáš Holub
reklama

„Církev se stará o potřebné lidi. Udržuje velký kus kulturního dědictví. Nabízí vzdělávání. Ale především je jedním z prvků občanské společnosti, která je v demokracii nesmírně důležitá,“ poznamenal k úkolům církve Holub.

Pro něj osobně je dle jeho slov nejsmutnější, že při setkáních s politiky všech stran, kromě komunistů, všichni říkají mezi čtyřma očima, že to stejně neprojde u Ústavního soudu. „Smutné je, že se tu hraje hra s cinknutými kartami s nadějí, že to za ně vyřeší někdo jiný,“ poznamenal. 

Anketa

Kdo pronesl nejlepší vánoční/novoroční projev?

80%
7%
hlasovalo: 12999 lidí

„Církev se vždy snaží, jako ta, která ve státě tahá za kratší konec provazu, s hrdostí, ale bez nenávisti dál vysvětlovat. A budeme věřit, že lidé se znovu vrátí k heslu na prezidentské standartě, že pravda vítězí,“ dodal s tím, že on sám věří, že církev bude skutečně nezávislá.  

Své pak řekl také k vojenským konfliktům, neboť on sám působil jako vojenský kaplan. „O etické dovolenosti nasazení vojenských sil je potřeba přemýšlet stále znovu a znovu. Nejsem dostatečně obeznámen, jak to tam vypadá nyní, ale je potřeba zdůraznit, že pokud vojensky vstoupíme na nějaké území, tak také přebíráme zodpovědnost za to, aby, až odejdeme, po nás nebyla potopa a poušť. A myslím, že toto hraje zásadní roli v politickém rozhodování pro setrvání v Afghánistánu,“ zmínil Holub se slovy, že smrt českých vojáků je nesmírně bolavá a tragická. 

Závěrem se vyjádřil i k migraci a k přístupu Česka ohledně toho, že bychom neměli nikoho přijímat. „To je otázka, jestli je to strach ze solidarity, strach z toho, že se musíme dělit s potřebnými, strach ze zchudnutí nebo strach ze změn, které dnešní svět přináší. Ale měli bychom se řídit českým příslovím, že strach je špatný rádce,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…