Cítím se tu po 40 letech jako outsider. A jak se musí cítit ti, kteří neumí jazyk a nejsou tak otevření... Německý Turek promluvil

23.09.2017 9:58

Turek žijící v Německu, Ibrahim Ilisik, poskytl rozhovor MF Dnes. „Ani po čtyřiceti letech se v Německu necítím integrován,“ sděluje k palčivému problému země, kterou zítra čekají parlamentní volby.

Cítím se tu po 40 letech jako outsider. A jak se musí cítit ti, kteří neumí jazyk a nejsou tak otevření... Německý Turek promluvil
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Jak Ilisik uvádí, je vděčný, že v Německu má dvě firmy, spokojenou rodinu, tři děti. Chybí mu však sociální kontakt s jinými lidmi. „Cítím se jako outsider, přestože ovládám dobře jazyk a mám úspěšný život. Jak se teprve musí cítit ti, co tak dobře nemluví německy a nejsou tak otevření... Ale není to v celém Německu stejné,“ zmínil k situaci v Bavorsku, kde žije. 

Podle něj je zmíněná spolková země poměrně chladnou zemí, co se týká lidí. „Člověk musí mluvit bavorským dialektem a vypadat jako oni, aby byl opravdu akceptován. Za těch čtyřicet let se to sice už trochu zlepšilo, postupně si i Bavoři zvykají na cizince, ale Němci v jiných spolkových zemích jsou otevřenější a srdečnější,“ dodal. Německo jako takové pak za nezvládnutou integraci kritizuje. „Můj problém není to, že bych se já nedokázal integrovat. To Němci nezvládli integraci!“ dodal.

K nadcházejícím parlamentním volbám se chystá. „Volit by měl každý, kdo má možnost,“ sdělil jasně. Většina Turků jsou podle něj sympatizanti SPD. Tato strana totiž podle Ilisikových slov přivedla v sedmdesátých letech Turky do Německa. On sám nad volbou této strany pochybuje, kvůli Martinu Schulzovi.

„CDU/CSU je dlouhodobě proti Turecku a jeho přistoupení k Evropské unii. Přesto si ale v současné situaci myslím, že pro Německo bude lepší volbou Angela Merkel. I mně osobně by teď byla milejší než Schulz. FDP a Zelení jsou malé strany, které nemohou nic ovlivnit, jsou jako náhradní kolo v autě. Kdybych jim dal hlas, měl bych pocit, že propadne,“ dodal Turek. 

Závěrem se vyjádřil i k tureckému prezidentovi Erdoganovi, jehož podle svých slov nemá rád. „Jsem sunnitský muslim, stejně jako on, ale Erdogan je podle mě vůbec to nejhorší, co se kdy Turecku stalo. Zbořil všechny demokratické sloupy, na kterých Turecko stálo, zničil všechny hodnoty,“ zmínil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha ha Hamáček. Raději křesla než důstojnost. Internet se ČSSD směje, Kalousek se rozčiluje

20:00 Ha ha Hamáček. Raději křesla než důstojnost. Internet se ČSSD směje, Kalousek se rozčiluje

Je rozhodnuto. ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě opustí sál. Po dnešním jednání předsednictva to o…