Člověk od Sorose napsal knihu o migraci. Asi tušíte, jak vás v ní označují

30. 10. 2017 9:20

Vlivný americký server The Atlantic publikuje rozhovor s americkým publicistou židovského původu a spolupracovníkem Open Society Foundations George Sorose Sashou Polakowem-Suranskym, který se týká jeho nové knihy o migraci. Autor v ní mimo jiné varuje před narůstající nenávistí vůči muslimským migrantům, která připomíná nenávist vůči Židům ve 30. letech minulého století.

Člověk od Sorose napsal knihu o migraci. Asi tušíte, jak vás v ní označují
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mezi uprchlíky jsou desítky žen

Ačkoli je Suransky sám židovského původu, přesto se domnívá, že současná rétorika některých politiků směřovaná vůči muslimským migrantům je podobná té, která v německé společnosti rezonovala ve 30. letech vůči Židům. „Také dnes se snaží mnoho politiků šířit strach a nenávist vůči muslimským migrantům. Společně s nesmyslným tvrzením, že jejich integrace nemůže fungovat. Na voliče to asi působí, ale neodráží to realitu.“

Anketa

Znepokojuje vás zdravotní stav prezidenta Zemana?

21%
79%
hlasovalo: 8454 lidí

Suransky ve své knize „Go Back to Where You Came from: The Backlash Against Immigration and the Fate of Western Democracy“ v podstatě opakuje stejné teze jako americký miliardář maďarského původu George Soros, který horuje pro neomezené příjímání migrantů ze zemí Blízkého východu a Afriky. Ostatně autor knihy minimálně od roku 2015 se Sorosovou Open Society Foundations spolupracuje a po jeho vzoru je také značně kritický vůči Izraeli.

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.

O tom ostatně svědčí i jeho kniha „The Unspoken Alliance: Israel's Secret Relationship with Apartheid South Africa“, kterou Suransky vydal před sedmi lety. „Existují lidé, kteří poukazují na nekontrolované přistěhovalectví, jež podle jejich názoru snižuje na minimum šanci na integraci a lidé, kteří tvrdí, že migranti se vůbec nechtějí stát součástí naší civilizace. Ve skutečnosti se ti lidé od sebe často neliší. A je to dobře vidět hlavně v Evropě, ale i v USA.“

Suransky zmiňuje Francii a Národní frontu Marine Le Penové. „Jejímu týmu se geniálně podařilo odsát voliče levicovým stranám. Národní fronta vystupuje jako ochránce sociálních práv, a stala se tak atraktivní i pro mnoho voličů z dělnické třídy. V kampani byla znatelná míra xenofobie a úspěch se dostavil. Něco podobného se děje také uvnitř Republikánské strany, kterou do jisté míry ovládli populisté, a díky tomu mohl slavit úspěchy Donald Trump,“ míní Suransky.

Stejně negativně jako k Le Penové se staví Suransky k Geertu Wildersovi. „Když jsem začal psát svoji knihu, vážně jsem se obával, že by mohla Wildersova Strana pro svobodu zvítězit v nizozemských parlamentních volbách. Nicméně i v případě Le Penové vlastně není důležité, jestli vyhrála. Dost na tom, že se ideje extrémní pravice dostávají do mainstreamu a ovlivňují veřejnou diskuzi. Nejhorší je to v tomto směru nyní v Polsku a Maďarsku,“ míní Suransky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …