Co budeme dělat? České matky řeší závažný problém. Pomoc nabídli umělci

11.03.2020 19:14

Školáci sice jásají, ale rodiče těch mladších s hrůzou řeší, kdo se o ně doma bude v příštích týdnech starat, pokud si nemohou vzít v práci volno. S dětmi do deseti let je možné zůstat „na paragrafu“, ale jen za část platu. V Klubu svobodných matek přišli s nápadem „participativního“ hlídání dětí – pomůže k tomu i nová aplikace. Nevytížení divadelní herci mile překvapili s iniciativou „Nechte herce hlídat vaše děti“.

Co budeme dělat? České matky řeší závažný problém. Pomoc nabídli umělci
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Rodiče zmatkují

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41308 lidí
Vyhlášení koronavirových školních „prázdnin“ s nelibostí vzali rodiče, kteří nechtějí nechávat své děti samotné doma, a zároveň jim jejich povolání neumožňuje zůstat s nimi doma. „Nemůžete nechat sedmileté dítě třeba 14 hodin samotné, když rodič dělá dvanáctky a ještě dojíždí...,“ zní názor Lenky V. ze skupiny Klubu svobodných matek, následující dalším od Anny N.: „Do práce se musí, ok... ale přeci nenechá nikdo děcka jen tak doma bez dozoru…“

(Celá jména redakce zná, nezveřejňujeme je s ohledem na pravidla skupiny Klubu svobodných matek.)

Podle ministryně Jany Maláčové je v pořádku, když rodiče dětí do deseti let využijí kvůli uzavření školy „ošetřovné při péči o dítě“. „Pozor! Potvrzení rodičům v tomto případě vydává pouze škola, nikoli lékař,“ upozornila ministryně.

Takto tiskopis vypadá:

Infobox

První pomoc - ilustrační foto

Jaké jsou podmínky vzniku nároku na ošetřovné?

Rodič (jiný pečující) musí být jako zaměstnanec účasten nemocenského pojištění.

Dítě, které nemůže navštěvovat toto zařízení, je mladší deseti let. {poll title="Anketa:" id="2952" /}

Bude-li o dítě pečovat někdo jiný než jeho rodič (např. babička), je podmínkou nároku, že s dítětem žije ve společné domácnosti.

Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v průběhu devíti dní (resp. 16 dní) jednou v ošetřování vystřídat.

Jaká je výše ošetřovného?

Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Orientační výši dávky spočítá příslušná kalkulačka MPSV.

Lidé, ale i některé školy mají zmatek, kde formulář seženou. „Tenhle formulář si rodič musí nejdřív vyzvednout na OSSZ a donést k potvrzení do školy. My jsme si ho jako škola aktivně sehnali sami a kopírujeme jak diví, ale taky nám nikdo nic neřekl. Přitom to stačilo taky zveřejnit spolu s informací o možnosti OČR,“ uvedla na stránkách praktické lékařky například Šárka Mrklovská, zaměstnankyně ZŠ Spořilov, jak se snaží vyjít rodičům vstříc.

„Paragraf“ ok, ale z toho budu držet hladovku…

Ekonomicky ovšem i tak situace zasáhne nejvíce například samoživitele, pro které není řešením ani zůstat „na paragrafu“ za 60 procent mzdy. „Z ošetřovačky mám jen 60 % platu, takže zaplatím nájem a budu držet hladovku – a naprosto v rozporu s tímto nařízením je, že ekonomika má šlapat dál. Tohle je cesta, jak ekonomiku zlikvidovat,“ reagovala jedna ze svobodných matek.

„Když mají být doma, tak ať Babiš zařídí 100% nemocenskou, paragraf na děti… když nemají být ve škole a hlídání není. Uvažují oni někdy vůbec?“ hartusila A. N.

Někteří v úpravu zákona doslova doufají: „Myslím, že tohle je výjimečný stav, takže vláda nechá mimořádně prodloužit OČR na neurčito... nebo prostě déle než teď těch stanovených pár dní.“

„Je to strašný – hlavně maminky, co jsou samy s dětmi, ať budou na paragrafu či nemocenské, je to na úkor peněz,“ souhlasně přikyvuje L. K. a dostává reakci od jedné z nich: „Ano, budeme se pást.“ Reagují často ty, které upozorňují zároveň na skutečnost, že ekonomickou destabilitu jim stát způsobuje už tím, že je zde v podstatě nevymahatelnost výživného od druhého rodiče. Situace jako koronavirové zavření škol jim životní situaci ještě více ztěžuje.

Mnohé maminky navíc pracují pouze na dohodu o provedení práce se mzdou pod deset tisíc, ty tuto možnost ani nemají. Lidé se snaží vymyslet si nějakou výpomoc sami a navzájem.

Solidarita mezi rodiči již začala:

Hledejte na mobilu, kdo pomůže hlídat

Zmíněný Klub svobodných matek přiložil také ruku k dílu. Jedna z maminek zmínila, že mohou vytvořit v okolí vždy malou skupinku různých dětí a maminky vždy po dni se mohou v hlídání skupinky prostřídat. „Napadlo mne udělat solidární skupinky – cca 12 děti a jedna maminka, co pohlídá ostatním i větší dítka. Ale to chce, abyste se v okolí znali,“ navrhla.

Domlouvání takové věci může napomoci nová aplikace, kterou shodou okolností začátkem března klub představil. „Spustili jsme minulý týden aplikaci pro propojování maminek ze stejných měst/lokalit,“ potvrdil Klub svobodných matek. Do aplikace, která je v testovacím režimu, se přihlásíte, zapnete polohu a uvidíte maminky v okolí. Vyberete si a můžete se propojit: „Podle polohy se vám zobrazí seznam maminek, které jsou vám nejblíže. Pokud vás zaujme nějaká maminka, kterou byste chtěli více poznat, jednoduše jí napíšete.“ Desítky maminek už aplikaci používají.

Filutové se nezapřeli. Herci můžou hlídat!

Lidé se snaží přijít na to, jak zůstat s dětmi doma i přes to, že se na ně nevztahuje ošetřovné a zaměstnavatel jim volno nedá: „Stačí zajít k doktorce, že kašle a má kamaráda, co byl v zahraničí – karanténa pro celou rodinu…,“ zkouší to jeden z rodičů.

S dalším nápadem přišli nevytížení herci Dejvického divadla, které se musí do odvolání zavřít, a divadelníci tak nemají „do čeho píchnout“.

„Ahoj parto, jakožto herec, kterému zavřeli divadlo, se chci zeptat: kdo potřebujete do práce a potřebujete pohlídat děti? Aneb: Nechte herce hlídat vaše děti,“ nabídl za ansámbl Dejvického divadla obyvatelům Prahy 6 herec Matyáš Procházka. Zda budou Dejvické následovat i další divadla, není v tuto chvíli známo.

Zavřou mateřinky? A pak i šmytec prázdninám?

Další obavy se u veřejnosti ovšem přidávají: „Obávám se, že zavřou i mateřské školky,“ postrašil jeden ze čtenářů rodiče, kteří mají ve vzdělávacím zařízení předškoláky – těch se dnešní uzavření netýká.

Jiné obavy jsou pro někoho možná s pousmáním, ale těžko hodnotit předčasně: „Aby to nedopadlo ještě tak, že děti přijdou o letní prázdniny. Kdoví, jak dlouho znamená do odvolání,“ objevilo se také na stránce Klubu svobodných matek.

 

Živnostníků se ošetřovné kvůli zavřené škole netýká

S podrobnostmi k ošetřovnému do deseti let věku dětí už na webu i na sociální síti přispěchala i Česká správa sociálního zabezpečení (dále OSZZ): „Maximálně lze ošetřovné čerpat devět dní. Výjimkou jsou případy, kdy je rodič samoživitel. Ten může čerpat ošetřovné až 16 dní.

Bohužel u osob samostatně výdělečně činných nárok na ošetřovné nevzniká, ani pokud jsou dobrovolně přihlášeny k nemocenskému pojištění.

Nárok na ošetřovné při péči o dítě do deseti let z důvodu uzavření dětského výchovného zařízení uplatňuje zaměstnanec tiskopisem Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který mu vydá ve dvou vyhotoveních výchovné zařízení (škola), které dítě navštěvuje.

Druhé vyhotovení tiskopisu je pro případ, že se rodiče při péči střídají; jinak postačuje jedno vyhotovení. Zaměstnanec doplní část B tiskopisu a předá ho neprodleně svému zaměstnavateli, který pak podklady pro výplatu dávky předá dále příslušné OSSZ. Dávku vyplácí OSSZ (příslušná podle sídla zaměstnavatele či jeho účtárny), a to nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…