Co dělal Václav Havel v Kremlu? Podívejte se

12.09.2014 9:57

Dýmka míru s Gorbačovem mohla být vrcholným okamžikem návštěvy Kremlu. Vše popisuje diplomat a překladatel Michael Žantovský v životopisu Václava Havla, který se jmenuje jednoduše Havel. Dnešní Lidové noviny z něj nabízejí ukázku, jež poodhaluje plány Václava Havla, s kterými letěl v únoru 1990 do Moskvy za tehdejším prezidentem Gorbačovem.

Co dělal Václav Havel v Kremlu? Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

Michael Žantovský popisuje návrat prezidenta Havla s doprovodem ze Spojených států, kde se mu od prezidenta H. W. Bushe dostalo příslibu, že USA budou důsledně podporovat demokratickou transformaci střední a východní Evropy.

Autor životopisu dále odhaluje náročnost dní, když vlastně bezprostředně následovala cesta do Moskvy a podle Žantovského nebylo možné si ani ty dvě hodiny letu odpočinout. Havel prý přišel s „myšlenečkou“: „Co takhle navrhnout ze schůzky společnou deklaraci, kde si se Sověty slíbíme udělat za minulostí tečku a zacházet spolu jako rovný s rovným, a kde se Sověti omluví za všechno, co napáchali, a slíbí, že už to nikdy neudělají?“ položil prezident řečnickou otázku, vzpomíná Žantovský a odhaluje další podrobnosti vzniku textu deklarace i reakci Michaila Gorbačova a jeho solupracovníka Šachnazarova, který se jako první vyjádřil k vhodnosti jejího přijetí.

Překladatel, diplomat a v tuto chvili i životopisec Michael Žantovský jemně odkrývá situace, ve kterých Václav Havel prokazoval svůj specifický smysl pro humor. Gorbačova prý vyzval k vykouření indiánské dýmky míru. Žantovský popisuje: „Od srdce Gorbačovovi poděkoval za vlídné přijetí a porozumění, záměrně vzpomněl svého předchozího přijetí ve Washingtonu, zmínil se o obřadní dýmce, kterou mu daroval náčelník amerického indiánského kmene a potom dýmku skutečně vytáhl,“ vykresluje autor okamžik překvapení. Havel pak vybídl Michaila Gorbačova ke společnému vykouření dýmky míru. „Teď teprve vypadal Gorbačov doopravdy užasle. Zíral na dýmku, jako by to byl odjištěný ruční granát, nechápavě pohlédl na svého hosta a pak zakoktal: Ale... Já nekouřím.“

Žantovský dodává, že se Gorbačovovi podařilo Havla přesvědčit, že to s rozchodem s minulostí a s poskytnutím svobody rozhodování zemím sovětského bloku myslí vážně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…