Co je na Opencard nejhorší? Prozrazuje radní, kterému ji Hudeček sebral

08.06.2014 15:49

Pražský radní Jan Vašíček (TOP 09) již není „vrchním dohlížitelem“ nad projektem Opencard. Tuto roli nově převzal přímo pražský primátor Tomáš Hudeček. Vašíček však dává v rozhovoru pro server Týden.cz najevo, že kartu, která Prahu stála už přes miliardu korun, ohrožují v tuto chvíli především časové lhůty. A to prý ještě není to nejhorší.

Co je na Opencard nejhorší? Prozrazuje radní, kterému ji Hudeček sebral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Terminál pro nahrávání zakoupených kupónů do Opencard
reklama

Jako radní pro oblast informatiky se Vašíček začal důkladně seznamovat s projektem Opencard v prosinci 2013. V tu chvíli již Praha vložila do karty 1,3 miliardy korun. Navzdory této obrovské sumě nemá Praha na Opencard dostatečná licenční práva. Odpovědnost za to nese ten, kdo za Prahu tehdy smlouvy vyjednával.

„Naprosto nevýhodně uzavřené smlouvy pro Prahu. Za takovýchto podmínek bych já osobně na uzavření smlouvy nepřistoupil. V době, kdy jsem převzal gesci informatiky, jsem již neměl dostatek času na to, abych nový systém pořídil. Museli jsme tedy z tohoto důvodu pracovat na záložních variantách,“ popsal situaci Vašíček.

Tajná jednání

Již v okamžiku, když prostudoval smlouvy, což bylo na počátku roku 2014, mu prý bylo jasné, že město nemá dost času na pořízení nového informačního systému spojeného s kartou. Původní smlouva přitom měla končit v dubnu 2014. Vašíček proto zahájil jednání se společností eMoneyServices (dále jen EMS), což je nástupce firmy Haguess. Jednání se týkala odkupu majetkových práv k systému. Vašíček ale prozradil, že současně s tím vedl tajná jednání s dalšími subjekty, zda by nebylo možné nalézt jiná řešení.

„To znamená, že jsme vedli jednání s Českými drahami, s městem Plzní a s dalšími společnostmi, které realizují i provozují podobné kartové systémy, a zjišťovali jsme možnosti spolupráce při přípravě nového (krizového) řešení pro Prahu,“ uvedl radní.

Celá situace se ještě více zkomplikovala, když ÚOHS vyměřil pokutu jeden milion korun hlavnímu městu za uzavření smluv s firmou Haguess v roce 2012. Právníci prý varovali radní, že za tohoto stavu není vhodné uzavírat další smlouvu s EMS.

Vašíček si navíc klade otázku, zda primátor dokáže v této složité situaci něco vyjednat. Radní tvrdí, že měl připravenou krizovou variantu řešení a dokonce se blížil ke spuštění nového systému ke kartě. „Já se jen obávám, aby Praha z důvodu časové tísně neutratila zbytečně mnoho peněz,“ uzavřel rozhovor radní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…