Americký prezident Donald Trump oznámil okamžité zahájení jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která by měla vést k příměří a ukončení války. Informoval o tom po více než dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Politolog Oskar Krejčí, odborník na geopolitiku a bezpečnostní politiku, upozornil, že veřejnost ví jen zlomek toho, co se mezi prezidenty skutečně odehrálo. „Máme velmi málo informací. Rozhovor mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem trval dvě hodiny. Pak oba prezidenti přednesli nějaké stanovisko. Něco sdělili poradcům. Takže víme, že Putin poblahopřál Trumpovi k jedenáctému vnoučeti a popřál jeho dceři pevné zdraví po porodu. Dále víme, že se dohodli na memorandu – a pak už nevíme nic. Když to chceme interpretovat, měli bychom začít od kontextu. A ten je natolik paradoxní, že nám neumožňuje dojít k jednomu závěru,“ uvedl v XTV.
Podle Krejčího je zvláštní, že se Spojené státy v této situaci stavějí do role mírotvůrce. „Paradoxem je, že mír zprostředkovávají Spojené státy, které jsou samy účastníkem konfliktu. Trump říká, že je to Bidenova válka, ale marná sláva – dodávky zbraní ze Spojených států pokračují a hlavně pokračuje i tok zpravodajských informací včetně navádění střel. Bez GPS by ukrajinská armáda nevydržela,“ vysvětluje, proč je postavení Američanů samo o sobě paradoxní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská