Co se to děje ve Francii? Nad největšími soupeři Marine Le Pen visí těžké aféry

17.02.2017 15:45

Do prezidentských voleb ve Francii zbývají přibližně dva měsíce a podle průzkumů veřejného mínění zatím není zdaleka nic rozhodnuto. Hlavní favorité se navíc musejí potýkat s mnoha skutečnými i smyšlenými aférami, které jim případný úspěch značně komplikují.

Co se to děje ve Francii? Nad největšími soupeři Marine Le Pen visí těžké aféry
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Marine Le Penová

Ještě na začátku letošního roku se zdálo, že konzervativního kandidáta a velkého obdivovatele Margaret Thatcherové Francoise Fillona nemůže na cestě do Elysejského paláce nikdo a nic zastavit. S přehledem se umísťoval v průzkumech před šéfkou Národní fronty Marine Le Penovou a politologové předpokládali, že ve 2. kole ji porazí doslova „o parník“. Mezitím se však situace změnila a Fillonovi se již moc velké šance nedávají.

V rozletu někdejšího několikanásobného premiéra přibrzdila aféra, kterou francouzští novináři škodolibě a s odkazem na známou aféru Watergate nazývají jako „Penelopegate“. Penelope je jméno Fillonovy manželky, které měl dvaašedesátiletý politik coby poslanec posílat peníze za neexistující práci. Média přišla s tím, že si paní Fillonová měla přijít na půl milionu eur, aniž by ve skutečnosti „hnula prstem“. Další penízem údajně Fillon dávat i svému synovi.

Fillon sice obvinění časopisu Le Canard odmítl, ale v průzkumech se tato aféra na jeho prezidentské kandidatuře okamžitě projevila a aktuálně figuruje Fillon až na třetím místě. Podle průzkumu Ipsos-Steria Sopra i mnoha dalších zatím vítězí Marine Le Penová se 26 %, o pět procent za ní je nezávislý kandidát Emmanuel Macron a Fillonovi patří se ztrátou jednoho procenta na Macrona až třetí místo. Sedm z deseti respondenů navíc před pár dny uvedlo, že by měl z voleb odstoupit.

„Penelopegate“ značně nahrála Macronovi, který je považován za nezávislého kandidáta, byť hlavním manažerem kampaně je socialistický poslanec a sám Macron působil na postu ministra hospodářství v socialistické vládě. Teprve devětatřicetiletý politik je po problémech Fillona považován za horkého favorita voleb. Předpokládá se, že postoupí do druhé kola a tam jej proti Le Penové podpoří většina středových i levicových voličů.

Ale také Macron čelí různým podezřením, která mu prezidentskou kandidaturu znesnadňují. V médiích se mimo jiné objevily zprávy, že Macron podváděl svoji manželku s homosexuálním partnerem. Spolupracovníci Macrona si navíc stěžují, že proti němu vedou pomlouvačnou kampaň média podporovaná z Kremlu. Macron se profiluje jako velký zastánce Evropské unie a na rozdíl od Fillona a Le Penové se nevyjadřuje pro zrušení protiruských sankcí.

Olej do ohně navíc přilil před nedávnem také zakladatel serveru WikiLeaks Assange, který v rozhovoru pro ruský deník Izvestija tvrdil, že má k dispozici kompromitující informace na Macrona. Dle svých slov je objevil mezi e-maily Hillary Clintonové, jež WikiLeaks zveřejnil v průběhu prezidentské kampaně ve Spojených státech; podle jejích voličů a demokratické strany tak ovlivnil volby ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…