Co teď? Advokát promluvil. Chcete Babiše za mřížemi? Toto vás nepotěší

04.12.2019 18:18

Předseda české vlády je znovu osobou trestně stíhanou. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyčetl svému kolegovi Jaroslavu Šarochovi, že by měl ke kauze dodat další důkazy, než znovu rozhodne, zda kauzu zastaví, nebo ji pošle k soudu. Vyčetl mu také, že důkazy, které nashromáždil, ne vždy vyhodnotil odpovídajícím způsobem. Advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka vysvětlil, za jakých okolností skutečně bude Babiš obžalován a stane před soudem.

Co teď? Advokát promluvil. Chcete Babiše za mřížemi? Toto vás nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil veřejnosti, že obnovuje trestní stíhání Andreje Babiše (ANO). Celý případ vrátil do přípravného řízení a uložil státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby případ dopracoval a buď důkladněji vysvětlil zastavení trestního stíhání, nebo celou věc poslal k soudu. Nestanovoval přitom Šarochovi žádnou lhůtu, dokdy případ musí dopracovat.

Anketa

Měl by Andrej Babiš kvůli auditu EU odstoupit?

10%
90%
hlasovalo: 30098 lidí

Kromě Andreje Babiše bylo trestní stíhání obnoveno také u Jany Mayerové, která už na počátku tisíciletí radila Babišovi v oblasti dotací. Mayerová je členkou představenstva firmy Čapí hnízdo.

Advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka v rozhovoru pro DVTV konstatoval, že neví, jaké přesně pokyny nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman udělil, na co by se měl státní zástupce Šaroch zaměřit. V obecné rovině však poznamenal, že se Pavel Zeman projevil jako velký profesionál, který se vyjadřoval srozumitelněji než Jaroslav Šaroch.

Pravděpodobně teď bude třeba Sněmovnu požádat o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání, byť není jisté, zda to bude skutečně nutné, když už byl Babiš v této kauze jednou k trestnímu stíhání v dané kauze vydán.

Podle Vučky se dá také předpokládat, že pokud bude možné důkaz hodnotit dvojím způsobem – jak ve prospěch zastavení trestního stíhání, tak ve prospěch podání obžaloby, tak bude tentokrát podána obžaloba, neboť se v podobných případech zpravidla uplatňuje zásada, že státní zástupce pošle věc k soudu, a teprve ten definitivně vše vyjasní.

Podle Vučky farma Čapí hnízdo nebyla oprávněna žádat dotaci, protože za ní stál Agrofert a ručil za půjčky této menší firmy. „Proč ručil, co bylo protihodnotou?“ položil si otázku Vučka. Podle jeho názoru je třeba se ptát, jestli byla firma Čapí hnízdo z Agrofertu jen uměle vyčleněna, nebo to skutečně byla samostatná firma. „To je podstatná věc,“ zdůraznil Vučka. „Zatím jednoznačný důkaz, že došlo k trestnému činu, předložen nebyl,“ dodal ještě.

Státní zástupce Šaroch však podle Vučky postupoval zvláštně a uchýlil se ke specifickému formalismu, aby mohl trestní stíhání zastavit. Teď budou muset hledat další důkazy a dosavadní důkazy lépe vysvětlit. „Nastuduje si, co je mu uloženo za pokyny, pak dá pokyny policejnímu orgánu, aby vyslechl další svědky a podobně, a pak bude muset znovu rozhodnout. ... Pokud věc zůstane nejednoznačná, tak mu nezbude než podat obžalobu,“ zdůraznil Vučka.

Sluší se prý však také dodat, že kauza už se táhne 3,5 roku a byla vyslechnuta řada svědků. Není jisté, zda se podaří najít nějaká nová svědectví. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

22:14 „Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

Předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší byl hostem v pořadu StandaShow youtubera Sta…