Co všechno si od nich necháme líbit? Jiří Drahoš zaútočil na Moskvu

07.09.2019 7:44

Z pomníku sovětského maršála Ivana Koněva na pražském náměstí Interbrigády se definitivně stala mezinárodní kauza. Ostré vyjádření k chování starosty šestého pražského obvodu Ondřeje Koláře totiž poskytl ruský ministr kultury. A z Prahy přišla reakce.

Co všechno si od nich necháme líbit? Jiří Drahoš zaútočil na Moskvu
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezidentský duel na ČT1

„Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter,“ řekl v pátek novinářům ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Toto označení se přitom za Hitlerovy říše používalo pro místní funkcionáře vládnoucí strany NSDAP.

Současně ministr vyjádřil poděkování českému prezidentu Miloši Zemanovi, že zachování pomníku hájí.

V českých médiích se následně začalo psát, že ministr označil Koláře za nacistu. A to samozřejmě vyvolalo příslušné reakce.

Tomáš Czernin, kandidát na předsedu Kolářovy strany TOP 09, varoval že v Rusku se vrací „rétorika stalinských gubernátorů“. Czernin vyjádřil svému spolustraníkovi „plnou podporu“ a vzkázal na ministerstvo zahraničí, ať „zjedná omluvu“.

Otec starosty Koláře, někdejší velvyslanec v Rusku Petr Kolář, začal přes Facebook burcovat, že „teď už jde opravdu do tuhého“. „Tohle není klaun Ovčáček ani sranda Foldyna,“ varoval. Načež vyzval ministerstvo zahraničí, ať se „ostře ohradí“. Jinak prý budeme „vazalský nástupnický stát SSSR“.

Česká diplomacie, respektive ministr zahraničí Tomáš Petříček, se následně skutečně vyjádřila. Petříček ruského ministra vyzval, ať se Kolářovi omluví, že by to prý pomohlo zklidnit situaci.

Jiní se ve svých vyjádřeních rozparádili ještě více. Senátor a poražený prezidentský kandidát z roku 2018 Jiří Drahoš (v jehož volebním týmu hrál významnou roli právě Kolářův otec) na svém facebooku vysvětlil, že zatímco Kolář je „demokraticky zvolený starosta Prahy 6“, tak Medinskij je „ministr kultury autoritářského Ruska“. A takový člověk k Drahošovu zděšení chválí českého prezidenta. To si senátor vysvětluje jednoduše – prezident prý hájí „jejich“ zájmy.

„Co všechno si ještě máme od nich nechat líbit?“ burcuje senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

17:49 „Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

Koalice SPOLU spolu s komiky již dříve naložila premiérovi Andreji Babišovi. Nyní chce sejmout proru…