Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

23. 1. 2020 14:20

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí ANO Lubomír Metnar. Ten na ministerstvu obrany zakoupil dva pasivní radary Vega NG za 1,5 miliardy korun, přestože se původně počítalo s částkou 780 milionů. Navíc organizace NATO za podobné typy radarů před pěti lety zaplatila dokonce jen třetinu ceny. Premiér Andrej Babiš chce celou spornou zakázku přezkoumat a na internetu se již objevují pobavené reakce, že Metnar je dalším na řadě, kdo bude odvolán a že i na jeho místo zasedne ministr Karel Havlíček, který již vede resort průmyslu a nově i dopravy.

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO
Foto: Twitter/Dominik Feri
Popisek: Koláž Dominika Feriho
reklama

Zakázka se nezdá předsedkyni výboru Janě Černochové (ODS), které ministerstvo obrany na její dotazy odpovědělo, že cena je rozdílná, protože jde o jinou technologii. „Každopádně budeme chtít rozklíčovat jednotlivé položky, aby se potvrdilo, zda jde o jiný systém, a aby se vysvětlilo takovéto navýšení ceny. Není přece běžné, aby se cena za několik let ztrojnásobila,“ poukazovala Černochová na třikrát nižší cenu, za kterou před lety podobné radary kupovalo NATO.

Současnou nákupní cenu ale obhajuje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Kromě růstu cen a vývoje technologií v průběhu let je podstatný rozdíl v tom, že náš systém je bojový, plně autonomní, mobilní, s balistickou ochranou, zatímco NATO pořídilo stacionární zařízení bez balistiky. Tudíž je zásadní rozdíl nejen v technologiích, ale i v počtu teleskopických stožárů, vozidel nebo v systému spojení,“ řekl Pejšek.

Jenže v tiskové zprávě NATO je uvedeno, že i jejich levnější radary jsou „mobilní a chráněná zařízení.“ Navíc má Severoatlantická aliance s firmou ERA domluven i desetiletý servis systému, zatímco ministerstvo obrany bude servis teprve řešit, a tak se částka za systém ještě navýší.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20085 lidí
Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny se bude zakázkou zabývat v nejbližších dnech. „Zdá se mi to velmi předražené. Budeme to řešit na příštím výboru pro obranu. Pan ministr musí počítat s mými otázkami, protože když jsme tento nákup plánovali, tak se počítalo s částkou 600 až 800 milionů,“ řekla členka výboru a exministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), jak informuje server Novinky.cz

 „Před současným nákupem bohužel nedošlo k provedení ak­tuálního cenového průzkumu, proto je rozdíl v odhadované a skutečné ceně. Vzali jsme si z toho ponaučení do budoucna,“ snažil se vysvětlit rozdílné ceny mluvčí Pejšek s tím, že „cena je v místě a čase obvyklá a nespekulativní“.

Celá kauza přišla jen pár dní poté, co byl kvůli nákupu předraženého online systému dálničních známek odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík. Jeho post převzal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a bude tak vést dva resorty najednou.

Horká židle bude v příštích dnech jistě i pod ministrem obrany Lubomírem Metnarem a internet už je plný pobavených reakcí. Mnozí prorokují Metnarův konec a převzetí ministerstva obrany Havlíčkem.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

„Že by to už Metnar nechtěl dělat? Zítra čekám článek v lidovkách, v pondělí podává AB trestní oznámení, ve středu je jmenován Havlíček do funkce,“ napsal uživatel jménem Horst Gebauer

Poslanec TOP 09 Dominik Feri přidal obrázek, kde jsou téměř všechny hlavy ministrů, a dokonce i ministryň nahrazeny hlavou Karla Havlíčka. Obstál by pouze ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně financí Alena Schillerová.

Aktivista Tomáš Peszynski má stejný názor. „A hele, tak nejen e-shop… Havlíček asi přibere ještě i obranu…Ta Babišova antikorupční vláda odborníků je úplně, ale totálně na nic… Jen utrácejí peníze daňových poplatníků,“ kritizuje na Twitteru.

A přidal se i glosátor Jie Tien Ming. „Ministerstvo obrany koupilo za ministra Metnara radary Vera 3x dráž, než za ně zaplatilo NATO. Havlííííííííííček, nástup, budeš řídit i obranu,“ poznamenal.

S reakcí na podezřelou zakázku se přidal i komentátor Tomáš Vyoral. "Že pan Metnar není žádná myslivna, je zřejmé prakticky z každého jeho projevu - které z 99% roboticky předčítá, ale žřejmě on taky rád neokrádat rodinu...a tak raději okrádat daňové poplatníky (stát)," napsal Vyoral kriticky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …