Covid: Britskou mutaci už nezastavíme. Očkujte, proboha, klidně jednou dávkou, volá profesor

04.02.2021 8:08

Navzdory tvrdým restrikcím v Česku den co den přibývají tisíce lidí nově nakažených koronavirem. Podle odborníků to může být tím, že se v České republice nekontrolovaně šíří britská mutace. A za dva týdny může v Česku být opravdu zle.

Covid: Britskou mutaci už nezastavíme. Očkujte, proboha, klidně jednou dávkou, volá profesor
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.
reklama

Podle oficiálních čísel ministerstva zdravotnictví se od počátku pandemie nakazil koronavirem nejméně 1 milion lidí. Více než 16 600 lidí ve spojitostí s koronavirem zemřelo. V nemocnicích v tuto chvíli leží asi 5 800 pacientů. A podle odborníků může být za dva týdny ještě mnohem hůř.

„Obáváme se, zda britská varianta nepřispívá právě k situaci, kterou teď vidíme,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové konferenci pořádané ministrem zdravotnictví za hnutí ANO Janem Blatným minulý týden.

Imunolog Václav Hořejší ve vyjádření pro Deník N varoval, že na zastavení šíření britské mutace už je v České republice pozdě.

„V tuto chvíli se už šíření britské mutace dá jen těžko zabránit. Je potřeba očkovat co nejvíce lidí z rizikových skupin, při nedostatku vakcín nejprve jen jednou dávkou. Již ta začíná chránit proti těžkému průběhu covidu-19. Pokud k tomu nepřistoupíme, budeme tu mít za dva týdny velký problém,“ uvedl pro Deník N imunolog Vojtěch Thon.

V podobném duchu se vyjádřil i virolog Pavel Plevka, podle něhož má být prověřeno alespoň deset procent pozitivních PCR testů den co den, aby se ukázalo, jak rychle se britská mutace šíří Českem. To by znamenalo tisíce kontrol na britskou mutaci každý den. V Česku se provádí jen pár stovek těchto testů. I z finančních důvodů. Analýza PCR na přítomnost britské mutace viru není levná.

„Je to důležité nejen pro detekci varianty B117, ale i takzvané jihoafrické, brazilské a dalších variant, které mohou vzniknout v budoucnosti,“ upozornil Plevka.

V Německu jsou laboratoře finančně motivovány, aby vzorky PCR testů zkoumaly podrobněji. Za každou podrobnou analýzu dostávají až 220 euro. Upozornila na to televize ZDF.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…