Covid? Pro mladé lehčí než chřipka, napsal profesor. Nadávali mu. Ale on jede dál

02.11.2020 11:17

Řecko-americký lékař, vědec, spisovatel a profesor John P. A. Ioannidis se ohradil proti slovům slovenského premiéra Igora Matoviče (OLaNo), který jeho odbornou studii věnovanou koronaviru nazval hoaxem. "Nechápu, jak je to možné," uvedl Ioannidis.

Covid? Pro mladé lehčí než chřipka, napsal profesor. Nadávali mu. Ale on jede dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Ioannidis se v letošním roce věnoval studii zaměřené na určení míry úmrtnosti způsobené novým koronavirem covid-19. Pro server LekarskeNoviny.sk se k ní vyjádřil, stejně jako ke sporu s Igorem Matovičem, premiérem Slovenska. Matovič totiž jeho studii označil za hoax a zaútočil na slovenské lékaře, kteří se na ni odvolávali. Rozčílilo jej totiž Ioannidisovo srovnání závažnosti onemocnění - chřipky a covidu-19. 

"Nechápu, jak je možné moji studii nazvat hoaxem. Je to recenzovaný článek v oficiálním vědeckém časopise Světové zdravotnické organizace," uvedl Ioannidis s tím, že jde o výsledky založené na 82 měřeních z celého světa. "Medián míry smrtnosti je o mnoho nižší, než jsme si mysleli v prvních dnech pandemie. Je velmi závislý od věkové struktury a od toho, zda jsou zasažené domy s pečovatelskou službou. Pro lidi, kterým je méně než 70 let, je medián míry smrtnosti nižší než 0,05 procenta. Myslím si, že je chybou, že se toto téma stává předmětem politického boje," míní Ioannidis. 

Na Slovensku byla testovaná kvůli koronaviru celá slovenská populace. "Lidé na Slovensku (a v kterékoliv jiné zemi) by měli být při řešení hrozby koronaviru jednotní. Chápu, že Slovensko už má pilotní výsledky z rozsáhlého antigenního testování v některých těžce postižených oblastech a výsledky jsou mimořádně zajímavé," dodal Ioannidis s tím, že však také víme, že testy na antigen zachytávají jen jeden ze dvou nebo dokonce jeden ze čtyř PCR pozitivních případů, takže pozitivních lidí může být daleko víc. 

"Na základě údajů, které jsem zatím viděl, může být míra smrtnosti na Slovensku menší než 0,2 procenta, dokonce menší než 0,1 procenta. S ještě větším zájmem budu čekat na výsledky celonárodního testování a blahopřeji všem snahám o nalezení přesného rozsahu epidemie a zabránění krutému lockdownu," poznamenal profesor. 

Doplnil, že míra smrtnosti je v porovnání se sezonní chřipkou nižší u dětí, mladých lidí i lidí středního věku. U starších lidí je dle jeho slov obzvlášť zničující, když je zasáhne velmi oslabené, zejména v domovech sociálních služeb. "Myslím si, že Slovensko si zatím vedlo v boji s covidem-19 velmi dobře a doufám, že při správném testování a opatřeních na ochranu ohrožených osob bude další vývoj velmi dobrý. Testování a opatření zaměřená na ohrožené skupiny by měla umožnit zabránit lockdownu a jiným drastickým opatřením," uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…