Cpete peníze neziskovkám. Ty z toho platí umělce a novináře, udeřil Okamura ve sněmovně a vybudil tím knížete...

06.12.2017 6:51

Předsedové SPD a KSČM Tomio Okamura a Vojtěch Filip při včerejším sněmovním projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok zpochybnili nákup vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy. Stát uzavřel s majitelem vepřína smlouvu zhruba na 450 milionů korun. Poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg připomněl, že tábor fungoval nikoli v německé, ale v české režii, a jde tedy o českou ostudu.

Cpete peníze neziskovkám. Ty z toho platí umělce a novináře, udeřil Okamura ve sněmovně a vybudil tím knížete...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura a Vojtěch Filip

„A neměli bychom škudlit, když jde o to naši ostudu odstranit. To hyzdilo obraz českého národa a českou zemi dlouhá léta, i po sametové revoluci. Je nejvyšší čas, aby se tento vepřín odstranil,“ zdůraznil Schwarzenberg.

Okamura poukazoval i na náklady dalších plánů. Sanace areálu a úpravy včetně vzniku pietního místa mají stát až 120 milionů korun. „A na co? To netuším, protože za více než 21 milionů korun v místě sběrného a pracovního tábora už památník stojí,“ řekl Okamura. Na většině míst, kde byly nacistické koncentrační tábory, podle něho často není „ani pamětní destička za pětistovku“. „Jediný stavebně dochovaný nacistický tábor v Brněnci u Svitav chátrá desítky let bez jakékoli pomoci,“ dodal.

Anketa

Za předpokladu, že ANO bude vůdčí silou případné koaliční vlády a její největší stranou,...

hlasovalo: 9713 lidí

„Budu mluvit jako laik, který uvažuje selským rozumem, přičemž mám dvacetiletou manažerskou zkušenost z nadnárodní firmy,“ začal Okamura zvolna. Jenže vzápětí přitvrdil. Především vůči neziskovým organizacím.

„Pochopitelně pro některé politiky je uplácení takzvaného neziskového sektoru výhodné. Je úzce propojen s médii i některými umělci a platit si vlastní PR ze státního je skutečně kauf za všechny, pardon, kauf za naše peníze. A když jsme u kaufu za velké peníze, připomeňme další vládní návrhy. Připomeňme vykoupení vepřína v Letech u Písku za více než půl miliardy korun, které má na svědomí vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL, přičemž plány mají stát další stamiliony. A na co? To netuším, protože za více než 21 milionů korun v místě sběrného a pracovního tábora už památník stojí. Přitom na drtivé většině míst, kde byly nacistické koncentrační tábory, kterých bylo jen na našem území okolo 40, nestojí často ani pamětní destička za pětistovku, přičemž jediný stavebně dochovaný nacistický tábor v Brněnci u Svitav chátrá desítky let bez jakékoli pomoci,“ řekl Okamura doslova.

Schwarzenberg si však trval na svém. „Nejsem odborník na ocenění vepřínů, ale vím jednu věc, že jenom dva koncentráky, ten v Letech a na Moravě, sloužily k vyhubení Romů u nás. A že to nebylo v německé režii, nýbrž to bylo v české režii. Lety byly zřízeny protektorátní vládou a hlídány českými četníky, kteří bohužel se tam vyrovnali ve výkonu své služby německým koncentračním strážcům. To je naše ostuda, pokud mluvíme o Letech! To není německá, to je naše ostuda,“ zdůraznil Schwarzenberg v Poslanecké sněmovně.

Filip si nedovede představit, že stát za peníze z daní koupí podnik, aby jej zboural. Vepřín podle něho není na žádném z pozemků, na nichž stál tábor. Nynější památník je podle Filipa důstojný.

„To zařízení firmy AGPI není na žádném pozemku, který byl na původním místě toho pracovního tábora. A jestli tady byla výzva k tomu, abychom přeci nějakým způsobem odškodnili to, jak to dělali Češi vůči Romům, nezlobte se na mě, to mi připadá výzva mimo realitu,“ bouřil dál v Poslanecké sněmovně.

„Ale lži, které jsem tady slyšel, mi opravdu vadí. Opravdu bych doporučoval všem, kteří o tom mluví, aby se tam jeli podívat. Je to důstojné místo. Je důstojně upravené. Vložili jsme do toho mnoho prostředků. A jsem přesvědčen, že stát nemá nakupovat výrobní zařízení pro to, aby ho zlikvidoval,“ nechápavě kroutil hlavou Filip.

Předseda KSČM navíc nabádal ministra financí Ivana Pilného (ANO), aby aspoň podal žalobu na neplatnost smlouvy.

Pilný chápe, že vepřín by poblíž památníku být neměl, a je dobře, že se s věcí něco udělalo. Cenu však stejně jako v minulosti označil za extrémně vysokou. „Nechápu, proč jsme to udělali, vyjednávání s vlastníky mohlo být tvrdší,“ řekl Pilný. Připomněl, že ve vládě o záležitosti nehlasoval. Podepsanou smlouvu, jak uvedl, ale musí splnit a musí částku zaplatit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…